Migrace je jedním z dominantních témat nizozemského předsednictví

Čtyři základní oblasti priorit si pro své nynější půlroční předsednictví v Evropské unii určilo Nizozemsko. Pomyslné žezlo země převzala na počátku roku od Lucemburska. Vláda premiéra Franka Rutteho se chce soustředit například na problematiku migrace a bezpečnosti, ale také zdůrazňuje rozumné hospodaření a snahu udržet silnou eurozónu.

 Mark Rutte
6.1.2016 19:27   |  

V oblasti migrace předsednictví zdůrazňuje také potřebu férovějšího rozložení zátěže, kterou představují tisíce přicházejících imigrantů, což je koncept, který řada zemí unie vnímá velmi zdrženlivě. Přerozdělování žadatelů o azyl odmítá mimo jiné Slovensko, které v polovině roku od Nizozemska předsednickou roli přebírá.

Do poloviny roku, tedy „pod holandskou taktovkou“ by měly členské země EU zaujmout postoj k nedávnému návrhu Evropské komise na zřízení Evropské pohraniční a námořní stráže. Kontroverzním bodem je představa, že tato síla bude moci na území členské země zasahovat i bez jejího souhlasu.

Lepšího přijetí by se uprchlíkům mělo podle názoru nizozemského předsednictví ale dostávat rovnou v krizových regionech. Unie by proto měla na mezinárodním poli působit aktivně a jednotně. „Nizozemsko chce, aby se EU soustředila na to, co je důležité pro evropské občany i podnikatele. Prioritami jsou prosperita, svoboda a bezpečnost,“ uvádí nová předsednická země na speciálně zřízených internetových stránkách.

Formální start předsednictví až ve čtvrtek

Evropská komise ve čtvrtek navštíví Haag a Amsterodam a předsednictví tak formálně odstartuje. Právě v Amsterodamu, v tamním národním námořním muzeu, se bude v příštích šesti měsících konat většina neformálních schůzek zástupců zemí EU na politických i pracovních úrovních. Holandský zástupce bude půl roku předsedat také pravidelným jednáním ministrů členských zemí v Bruselu a v Lucemburku. Pro skoro sedmnáctimilionové Nizozemsko není šéfování unii novinkou, země je předsednickou zemí už podvanácté.

V ekonomické oblasti hodlá Nizozemsko zdůrazňovat potřebu pokračovat v práci započaté reformami z minulých let. Předsednická země by také ráda zahájila diskusi o nové podobě víceletého unijního rozpočtu.

„Nizozemsko si přeje, aby EU uzavírala na budoucnost orientované, vyvážené obchodní smlouvy, ale také lépe chránila zaměstnance,“ uvádí web předsednictví. V příštím roce by měla být například dokončena jednání o rozsáhlé obchodní a investiční smlouvě mezi EU a USA. Nizozemské předsednictví také zdůrazňuje význam na budoucnost orientované klimatické a energetické politiky a chce prosazovat vznik evropské Energetické unie.


Čtěte také:

Předsednictví EU se na půl roku ujme Lucembursko

Českého předsednictví V4 se má zúčastnit i korejská prezidentka

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web