Ministr zahraničí Srbska má problém, stýkal se s pašerákem drog | E15.cz

Ministr zahraničí Srbska má problém, stýkal se s pašerákem drog

Ministr zahraničí Srbska má problém, stýkal se s pašerákem drog
Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: OSCE Parliamentary Assembly via Flickr

ČTK

Srbský ministr zahraničí a bývalý premiér Ivica Dačić se stýkal s pašerákem drog, který je na útěku před srbskou justicí. Svědčí o tom záběry tajně pořízené v letech 2008 a 2009, jež zachycují setkání Rodoljuba Raduloviče nejen s Dačičem, který byl v té době ministrem vnitra, ale i s dalšími vysokými činiteli tohoto ministerstva. Záběry se v pondělí objevily na internetu.

Snímky zveřejnil web KRIK, jehož tým novinářů se již několik let zabývá odhalováním trestné činnosti a korupce a za svou práci už získal vícero uznání. Záběry byly pořízeny v období od konce listopadu 2008 do začátku dubna 2009, během něhož se prý Radulović s lidmi z vedení ministerstva vnitra setkal devětkrát.

Radulović, přezdívaný Miša Banana nebo Miša Amerika, je nyní na útěku. Je považován za blízkého kumpána srbského narkobarona Darka Šariče, který byl odsouzen ke 20 letům vězení za pašování 5,7 tuny kokainu. Ve stejném procesu uložil soud Radulovičovi trest 12,5 roku odnětí svobody.

Zveřejněné záběry podle bělehradské televize B92 představují nové podrobnosti v případu, který na počátku roku 2013 málem svrhl vládu, v níž byl Dačić premiérem i ministrem vnitra. Dačić už tehdy potvrdil, že se v minulosti s Radulovičem znal, ale nevěděl, že patří k Šaričově kriminální skupině. K nyní zveřejněným snímkům tvrdí, že byly pořízeny předtím, než se stal ministrem vnitra.

Známost Dačiče a Raduloviče je zmiňována i v souvislosti s procesem, který je veden s Brankem Lazarevičem, který býval šéfem kabinetu ministra vnitra, tedy Dačiče. Lazarević je obžalován, že v letech 2008 a 2009 jako člen Šaričovy kriminální organizace opakovaně předával „mimořádně citlivé tajné informace o vyšetřování“.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!