Moskva rozšířila sankce, nově zasáhnou Island nebo Lichtenštejnsko | E15.cz

Moskva rozšířila sankce, nově zasáhnou Island nebo Lichtenštejnsko

Moskva rozšířila sankce, nově zasáhnou Island nebo Lichtenštejnsko
Dmitrij Medveděv
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
bru

Rusko přidalo Albánii, Černou Horu, Island a Lichtenštejnsko na seznam západních zemí, ze kterých zakázalo dovoz potravin. Zároveň pohrozilo tímto krokem i Kyjevu, pokud začátkem příštího roku vstoupí v platnost hospodářská část smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Příslušné nařízení podepsal premiér Dmitrij Medveděv.

„Nyní ke státům Evropské unie, Austrálii, Kanadě, Norsku a USA, ze kterých jsme loni v srpnu zakázali dodávky některých druhů zemědělské produkce, jsme přidali řadu dalších zemí, konkrétně Albánii, Černou Horu, Island a Lichtenštejnsko,“ řekl premiér na zasedání vlády.

Medveděv už dříve oznámil, že „celá řada zemí“, vůči nimž Moskva embargo nezavedla, se k protiruským sankcím dodatečně připojila, přestože původně je nepodpořily. Právě tyto státy mají postihnout nové sankce.

Podle dřívějších zpráv agentury TASS se na sankčním seznamu měly ocitnout i Ukrajina a Gruzie. Tyto informace se tak nepotvrdily.

Trest za sblížení s EU

Zákaz dovozu potravin je ruskou odvetou na západní sankce, uvalené loni na Rusko kvůli anexi Krymu a jeho roli v ukrajinském konfliktu. Sankce i ruské embargo byly letos v červnu o rok prodlouženy.

Smlouva o přidružení Ukrajiny, jejíž součástí je dohoda o vytvoření zóny volného obchodu, má vstoupit v platnost první den roku 2016. Dokument byl podepsán už loni, ale na nátlak Moskvy byla jeho platnost odložena. Rusko dalo několikrát najevo, že si přeje další odklad, případně změnu textu či připojení dodatků. V minulosti hrozilo, že po přidružení Ukrajiny k EU omezí přístup ukrajinských výrobků na ruské trhy.

„Pokud jde o Ukrajinu, zákaz dovozu zemědělských výrobků vstoupí v platnost jen v případě, že (ukrajinská) vláda uplatní ekonomickou část dohody o přidružení k EU, kterou Kyjev uzavřel loni v červnu,“ řekl nyní Medveděv a předpověděl, že od 1. ledna bude pro obchod s Ukrajinou nejspíše platit režim bez preferencí a embargo na dovoz potravin.

Komunisté žádají potraviny pro chudé

Ruské úřady minulý týden začaly na příkaz prezidenta Vladimira Putina ničit západní potraviny, které se i přes zákaz do Ruska dostaly,zatím bylo zničeno přes 500 tun jídla. Podle průzkumu nezávislého střediska Levada s tímto počínáním nesouhlasí 48 procent Rusů a jen 40 procent je podporuje.

Opoziční komunisté předložili parlamentu návrh zákona, podle kterého by se zkonfiskované potraviny měly poskytnout chudým spoluobčanům, obětem katastrof, uprchlíkům anebo východoukrajinskému Donbasu jako humanitární pomoc.

„Ve světě podle OSN trpí 800 milionů lidí hladem, miliony umírají (…) Ale Rusko před zraky světa ničí potraviny,“ vysvětlili na svém webu komunisté s tím, že ničit by se mělo jen vadné a nebezpečné zboží.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!