Moskva: Turecko je hlavní kupec ropy od IS, na byznysu se podílí Erdogan

aktualizováno Ruské ministerstvo obrany označilo Turecko za hlavního odběratele ropy od teroristické organizace Islámský stát (IS), která ji loupí právoplatným majitelům v Sýrii a Iráku. Do ropného byznysu je prý zapleten turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho rodina. Rusko tvrdí, že o tom má důkazy, zatím však ukázalo jen satelitní snímky kolon cisteren na tureckých hranicích. Erdogan ruské obvinění znovu popřel a opět prohlásil, že by odstoupil z funkce, pokud by se ukázalo jako pravdivé.

Ruské satelitní snímky kolon cisteren na tureckých hranicích
2.12.2015 16:46   |  

„Válka slov“ mezi Moskvou a Ankarou trvá od sestřelení ruského bombardéru tureckou stíhačkou v minulém týdnu. Ankara ruská nařčení rozhořčeně popírá.

Turecký prezident, který je na návštěvě Kataru, v projevu v Dauhá označil ruská tvrzení za pomluvu. „Nikdo nemá právo Turecko pomlouvat. Máme ještě tolik svědomí, abychom ropu od teroristů nekupovali,“ řekl prezident a dodal, že Ankara nemá zájem zhoršovat vztahy s Moskvou. Erdogan znovu zopakoval, že pokud se objeví důkazy o dodávkách ropy z nalezišť ovládaných IS do Turecka, nezůstane v křesle prezidenta „ani vteřinu“.

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí v Paříži prohlásil, že sestřelení ruského letadla mělo zajistit bezpečnost pro nelegální dodávky ropy ze Sýrie do Turecka. Erdogan vzápětí toto tvrzení označil za pomluvu a dokonce prohlásil, že by podal demisi, pokud by se nelegální obchod skutečně prokázal. Turecko podle něj nenakupuje ropu od IS, ale naopak se snaží zastavit pašování ropy přes syrsko-tureckou hranici.


Přečtěte si: Turecko se snaží zklidnit situaci. Vyjednalo si schůzku s Lavrovem


„Terorismus bez peněz je jako šelma bez tesáků,“ prohlásil dnes náměstek ministra obrany Anatolij Antonov o významu, jaký pro IS má obchod s ropou z nalezišť, která ovládl v Sýrii a Iráku. Příjmy teroristů odhadl na dvě miliardy dolarů ročně. „Ropa se v obrovském množství, v průmyslovém objemu, dostává do Turecka v tisíci cisterenových vozech,“ uvedl k satelitním snímkům a dodal, že do tohoto podnikání je zapleten i turecký prezident a jeho rodina.

„Ropu u sousedů krade společný tým banditů a tureckých elit. Cynismus tureckého vedení nezná mezí,“ prohlásil Antonov a dodal, že přeci šéfem jedné z největších společností v turecké energetice je Erdoganův syn. Rusko ale podle něj nepožaduje Erdoganovu demisi, protože to je věc tureckého lidu.

Rusové prý také odhalili tři hlavní trasy, kterými se ropa ze Sýrie a Iráku dostává do Turecka, uvedl generál Sergej Rudskoj z generálního štábu a tvrdil, že nálety ruského letectva snížily příjmy IS z ropy na polovinu.


Čtěte také:

Putin vyhlásil sankce proti Ankaře, o práci v Rusku přijde 90 tisíc Turků

Zmírní se napětí? Turci prý kvůli Rusku zastavili útoky v Sýrii

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web