Musíme změnit „svět cyklistů a vegetariánů“, prohlásil polský ministr

Část polské společnosti se cítí dotčena slovy konzervativního ministra zahraničí, který v médiích prohlásil, že je třeba změnit svět složený z cyklistů a vegetariánů. Nový šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski, který se těmito slovy vymezoval vůči stoupencům předchozí liberální vlády, byl po řadě kritických reakcí nucen své prohlášení vysvětlovat.

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski
5.1.2016 11:17   |  

„Chceme jen vyléčit naši zemi z několika nemocí, aby se znovu uzdravila. Předchozí vláda uskutečňovala vyhraněný levicový program,“ prohlásil Waszczykowski rozhovoru pro německý deník Bild. „Jakoby se svět podle marxistického vzorce musel automaticky vyvíjet jen jedním směrem, k nové směsi kultur a ras, světu složenému z cyklistů a vegetariánů, kteří používají výhradně obnovitelné zdroje energií a bojují proti všem projevům náboženství. To nemá mnoho společného s tradičními polskými hodnotami,“ dodal ministr.

Anketa

Souhlasíte, že je potřeba změnit svět popsaný polským ministrem?

Ano Ne

V anketě hlasovalo 683 čtenářů.

další ankety

Zatímco jeho výhrady k ekologické energii byly podle polských komentátorů mířeny spíše k německému publiku, neboť Polsko na rozdíl od Německa stále sází na elektřinu vyráběnou z uhlí, slova týkající se cyklistické dopravy a bezmasé stravy vzbudila v Polsku značnou odezvu. „Získala jsem (z rozhovoru) pocit, stejně jako řada dalších vegetariánů, že jsme najednou vyčleněni, jsme o něco horšími Poláky,“ řekla televizi TVN24 populární blogerka Marta Dymeková.

Někteří sociologové oslovení médii vidí za prohlášením snahu dále rozdělit polskou společnost, kterou již několik týdnů štěpí kontroverzní kroky nové jednobarevné vlády katolicko-nacionalistické strany Právo a spravedlnost (PiS).

Lehčí jazyk pro Bild

Její člen Waszczykowski nevzbudil rozporuplné reakce některým ze svých prohlášení poprvé. Již těsně před listopadovým nástupem do funkce například získal velký prostor v médiích jeho výrok o potřebě vycvičit syrské uprchlíky, aby se mohli vrátit bojovat za svou vlast, místo aby „popíjeli kávu a pozorovali, jak my válčíme za jejich bezpečí“.

Rovněž nyní získala jeho slova z německého listu velký prostor v polských médiích, kde je byl v několika rozhovorech nucen vysvětlovat. Ve veřejnoprávní televizi TVP prohlásil, že chtěl pouze pojmenovat ideologický směr, který byl během osmi let vlády liberálů v Polsku prosazován, jenže podle Waszczykowského neuspěl.

„Němci mě za to nekritizují, neboť chápou, o co mi šlo,“ řekl ministr s tím, že nejčtenější Bild používá „lehčí jazyk“. Proto prý v nadsázce použil příměr s cyklisty, kteří již podle něho mají v polské politické kultuře své renomé.


Čtěte také:

Polsko připouští omezení volného pohybu osob. Výměnou za více vojáků NATO

Měli bychom lépe chápat postoje střední Evropy, vyzval saský premiér

Právní stát je v ohrožení, reagoval na polskou mediální novelu eurokomisař

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web