Napětí mezi Vídní a Aténami: Řecko odmítlo návštěvu rakouské ministryně

Atény odmítly žádost rakouské ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové, která chtěla navštívit Řecko, aby si udělala obrázek o jeho problémech s migranty. Informoval o tom dnes mluvčí řeckého ministra zahraničí agenturu DPA. Jde o další vážný spor ve vztazích obou zemí poté, co ve čtvrtek Řecko odvolalo svou velvyslankyni ve Vídni ke konzultacím. Evropská komise roztržku označila za dvoustranný problém zmíněných zemí.

Ilustrační foto z Atén
26.2.2016 14:37   |  

Řekové jsou s Rakouskem ve sporu kvůli zpřísnění hraničních kontrol pro uprchlíky v zemích, které leží na takzvané balkánské trase. Atény kritizovaly Vídeň tento týden také za to, že je nepozvala na schůzku o migraci s balkánskými zeměmi.

Ke sporu obou zemí se dnes vyjádřila mluvčí Evropské komise (EK) Natasha Bertaudová, která označila jejich roztržku za otázku dvoustranných vztahů. Klíčem pro Evropskou unii je podle mluvčí Bertaudové rychlé naplnění akčního plánu s Tureckem na snížení počtu uprchlíků. Představitelé EK začínají hovořit o i potřebě větší humanitární pomoci Řecku.

Řecké protesty

Atény protestují proti posílení kontrol na hranicích balkánských zemí v posledních týdnech, které způsobily, že na řeckém území uvízly desetitisíce migrantů a uprchlíků, kteří chtějí postupovat dále do střední Evropy a hlavně do Německa.

Rakušané minulý týden omezili příliv migrantů do své země, když denně přijímají na hranicích jen 80 žadatelů o azyl a přes své území pouštějí dál jen 3200 uprchlíků. V neděli Makedonie uzavřela hranice s Řeckem pro uprchlíky z Afghánistánu a pouští dál jen malé množství migrantů z Iráku a Sýrie.


Čtěte také:

V Řecku roste napětí: nemůže uprchlíky posílat dál, ani vracet

ecko-bulharská hranice stojí, blokují ji demonstranti z obou stran

Řecko se brzy vymaní z recese, tvrdí centrální banka

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Babišovy ryby v sobě měly moc vody, zastavila je veterinární správa

Veterináři zastavili dvě zásilky dovozových mražených rybích výrobků, obsahovaly více vody, než obsahovat měly. Šlo o 47,5 tuny pangasia z Vietnamu a 8,2 tuny obalovaného filé z… více

Komerční prezentace
Mobilní web