Násilí v Egyptě nebere konce, země hlásí další desítky mrtvých | E15.cz

Násilí v Egyptě nebere konce, země hlásí další desítky mrtvých

Násilí v Egyptě nebere konce, země hlásí další desítky mrtvých
V ulicích Káhiry stále protestují příznivci svrženého prezidenta Muhammada Mursího
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Nová vlna násilností si v Egyptě vyžádala desítky mrtvých. Ministerstvo zdravotnictví ve večerní zprávě oznámilo, že při srážkách mezi policií a stoupenci svrženého prezidenta Muhammada Mursího v Káhiře zahynulo nejméně 65 lidí. V Alexandrii přišlo o život dalších devět lidí, zranění si z incidentů odneslo kolem 750 lidí, z toho 270 v metropoli.

Demonstrace začaly v Káhiře a dalších městech už v pátek, a to na výzvu armády a Muslimského bratrstva. Agentura Reuters s odvoláním na očité svědky napsala, že policie dnes ráno začala do davu demonstrantů pálit ostrými náboji. Lékařské zprávy hovoří o tom, že většina mrtvých má průstřel hlavy nebo hrudníku. Hlavní střety se odehrály u mešity Rábaa al-Adavíja.

Střelbu do lidí dnes odsoudil viceprezident Muhammad Baradej. „Rozhodně odsuzuji použití nadměrné síly a usilovně se snažím o pokojné zvládnutí situace,“ napsal na svém twitterovém účtu. Násilnosti odsoudil i hlavní imám káhirské univerzity Al-Azhar.

Na zprávy o vysokém počtu mrtvých reagovala šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová a vyzvala všechny, aby se zdrželi násilí. Britský ministr zahraničí William Hague užití síly proti protestujícím odsoudil a vyzval úřady, aby „respektovaly právo na poklidné manifestace a přestaly uplatňovat násilné metody“. Vyzval také, aby byli propuštěni všichni političtí lídři, kteří byli zatčeni od 3. července.

„Prezidentská“ věznice Tora

Oddělených protestů se účastní stoupenci a odpůrci bývalého prezidenta Muhammada Mursího, jehož armáda přinutila 3. července odstoupit. Mursí je nyní ve vazbě a je vyšetřován za údajné spolčování s palestinským radikálním hnutím Hamas.

O tom, kde vojsko Mursího zadržovalo dosud, se nic neví. Ministr vnitra Muhammad Ibráhím však oznámil, že Mursí bude ve vazbě zřejmě ve věznici Tora, kde je vězněn také exprezident Husní Mubarak.

Prozatímní egyptský prezident Adlí Mansúr vyzval stoupence svého předchůdce, aby vyklidili shromaždiště u mešity Rábaa al-Adavíja a na náměstí Nahda, kam Mursího příznivci chodí už měsíc. Mansúr slíbil, že se nikomu nic nestane.

Jeden z představitelů Muslimského bratrstva Saad Husajní agentuře Reuters řekl, že se snaží přemluvit účastníky manifestace, aby se rozešli. „Říkají, že už zaplatili krví a že neustoupí,“ sdělil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!