Nástupnictví v Kazachstánu je nejisté, znervózňuje to investory

Dcera autoritářského kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva se nestane poslankyní parlamentu, navzdory jasnému vítězství Nazarbajevovy strany Nur-Otan v nedělních volbách. Dariga Nazarbajevová figurovala na stranické kandidátce a někteří analytici předpokládali, že její zvolení bude dalším krokem k předání moci v rámci rodiny pětasedmdesátiletého prezidenta, uvedla agentura Reuters.

Nursultan Nazarbajev
24.3.2016 12:03   |  

Kazachstán je největší středoasijskou ekonomikou a Nazarbajev stojí v jeho čele od roku 1989. Jeho dcera Dariga v současnosti zastává funkci vicepremiérky a analytici očekávali, že se po volbách dostane do dolní komory parlamentu a bude jmenována její předsedkyní.

Podle pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nedělní volby nesplnily demokratické standardy. Nazarbajevova strana Nur-Otan v nich získala 82 procent hlasů.

Navzdory přesvědčivému vítězství strany ale Nazarbajevová není na seznamu poslanců, které strana Nur-Otan jmenovala. „Už na začátku předvolební kampaně (Nazarbajev) změnil plán. Různé skupiny mezi sebou svádějí boj a on se nevzdá moci do konce života,“ cituje Reuters ruského odborníka na středoasijskou problematiku Arkadije Dubnova.

Znepokojení investorů

Otázka nástupnictví v Kazachstánu dlouhá léta znepokojuje zahraniční investory, kteří do této země s bohatými zásobami ropy investovali miliardy dolarů.

Nazarbajev dokázal za své dlouhé vlády v Kazachstánu uskutečnit tržní reformy, přilákat zahraniční investice za více než 170 miliard dolarů (4,1 bilionu korun) i zachovat náboženskou a národnostní stabilitu této převážně muslimské země. Kritici mu ale vyčítají autoritářské vládnutí, nedemokratické zákony a útisk opozice. V prezidentských volbách loni v dubnu si Nazarbajev zajistil další pětiletý mandát, o svém potenciálním následovníkovi se ale nezmínil.

Od nedělních předčasných parlamentních voleb si Nazarbajev patrně sliboval posílení svého režimu v době hospodářských potíží, k nimž přispěl propad cen ropy na světových trzích. V řádném termínu by se parlamentní volby v Kazachstánu konaly až koncem příštího roku.


Čtěte také:

Kazachstán doplácí na levnou ropu, srazil odhad hospodářského růstu

Kazachstán začne prodávat své podíly ve firmách. Kompenzuje propad ropy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web