NATO dle Stoltenberga konfrontaci nechce, ale bránit se bude | E15.cz

NATO dle Stoltenberga konfrontaci nechce, ale bránit se bude

NATO dle Stoltenberga konfrontaci nechce, ale bránit se bude
Jens Stoltenberg
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Severoatlantická aliance neusiluje o konfrontaci, ale je odhodlána své členy bránit před hrozbami "přicházejícími z východu či jihu", prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg během návštěvy rumunské metropole.

„Aliance nevyhledává konfrontaci, ale udělá vše, co je nezbytné, aby zajistila bezpečnost svých členů,“ řekl politický šéf NATO během společné tiskové konference s rumunským prezidentem. Dodal, že svět se mění a že je patrné, jak se Rusko „pokouší zastrašovat své sousedy a násilím měnit hranice“.

V Bukurešti má Stoltenberg otevřít první z šesti nových velitelství aliance ve východní Evropě. Podle generálního tajemníka nejde o žádnou základnu, ale o malý štáb, který má sloužit výlučně obranným cílům.

V reakci na ruský postup na Ukrajině se NATO rozhodlo posílit obranu svého východního křídla vytvořením nové síly velmi rychlé reakce o 5000 mužích, jakož i šesti velitelství v Bulharsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku a Rumunsku. Ty mají posloužit právě k rozvinutí sil rychlého nasazení, plánování společné obrany a koordinaci cvičení. Minulý měsíc Spojené státy ohlásily, že na východ Evropy přemístí těžkou vojenskou techniku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!