Návštěva papeže na Kubě: úřady pozatýkaly disidenty | E15.cz

Návštěva papeže na Kubě: úřady pozatýkaly disidenty

Návštěva papeže na Kubě: úřady pozatýkaly disidenty
Papež František s kubánským prezidentem Raúlem Castrem
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Zatímco havanské centrální náměstí Revoluce ozdobil kromě portrétu Che Guevary i obraz papeže Františka, kubánské úřady před zahájením návštěvy hlavy římskokatolické církve neváhaly zadržet či varovat desítky disidentů. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na Elizarda Sáncheze, šéfa Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření.

Policie podle něj zatkla deset až dvacet kubánských opozičních aktivistů, aby jim zabránila v účasti na akcích spojených s papežovou návštěvou. Dalším bylo vyhrožováno či byli varování, aby se během papežské návštěvy zdrželi opozičních aktivit.

Papež dorazil na Kubu v sobotu, dnes v rámci své třídenní návštěvy odslouží první mši. Sejít se má s kubánským vůdcem Raúlem Castrem a není vyloučeno ani setkání s jeho bratrem a zakladatelem komunistického režimu na ostrově Fidelem Castrem.

Mezi zadrženými disidenty byly i tři členky opozičního hnutí Dámy v bílém, které se chtěly s Františkem setkat ve vatikánské rezidenci v Havaně. Berta Solerová, Miriam Leyvová a Martha Beatriz Roqueová byly vězněny několik hodin. Dnešní mše se přesto chtějí zúčastnit.

Solerová nicméně od papežovy návštěvy žádné změny na Kubě nečeká. „Svatý otec na Kubě nic nezmění. Neočekáváme od Františka mnoho, protože přijíždí diskutovat o vztazích mezi Kubou a Spojenými státy, ne aby něco řešil,“ řekla agentuře Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!