Nečas před summitem EU poletí jednat do Británie | E15.cz

Nečas před summitem EU poletí jednat do Británie

Nečas před summitem EU poletí jednat do Británie
Petr Nečas
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
nos

Česká republika a Británie se jako jediné země z evropské sedmadvacítky rozhodly k dokumentu o rozpočtové odpovědnosti zatím nepřipojovat. Další postup projednají premiéři obou zemí těsně před summitem EU.

Český premiér Petr Nečas (ODS) navštíví 29. února a 1. března Velkou Británii. S britským protějškem Davidem Cameronem se Nečas sejde ve čtvrtek 1. března a pak se přesune do Bruselu, kde odpoledne začíná jednání Evropské rady.

Už o den dříve se Nečas v Londýně zúčastní vzpomínkového večera na počest nedávno zesnulého českého prezidenta Václava Havla. „Mezi třemi stovkami významných hostů večera bude i britský korunní princ Charles,“ oznámil Osúch. Nečas s Cameronem budou zřejmě „ladit noty“ před klíčovou schůzkou sedmadvacítky, na níž by ostatní země EU měly podepsat finální verzi smlouvy o fiskální unii.

Cílem smlouvy je přispět k řešení současné dluhové krize především v zemích eurozóny posílením fiskální disciplíny a koordinace hospodářských politik členských států EU. Český premiér na poslední schůzce sedmadvacítky oznámil, že ČR se k dohodě nepřipojí a vyvolal tak roztržku s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Ten spolu se svou stranou míní, že Česko by se připojit mělo. Podle Nečase se Praha, která nyní eurem neplatí, může ke smlouvě připojit kdykoliv později, občané by ji ale měli potvrdit v referendu, neboť dokument přenáší některé národní pravomoci na evropskou úroveň.

Také francouzský prezident Nicolas Sarkozy bude v případě svého znovuzvolení do čela země vyžadovat stvrzení smlouvy referendem, oznámil tento týden deník Le Figaro. Británie měla ke vznikající smlouvě výhrady už loni v prosinci, kdy se lídři EU na jejím vzniku domlouvali. Právě tehdejší britské odmítnutí vedlo k tomu, že nynější smlouva je domlouvána mimo rámec základního evropského práva.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!