Německo je ve světě nejpopulárnější, Írán budí největší obavy | E15.cz

Německo je ve světě nejpopulárnější, Írán budí největší obavy

Německo je ve světě nejpopulárnější, Írán budí největší obavy
Německo, bohatství
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
vrb

Německo je i přes důraz, který klade na přísnou rozpočtovou disciplínu, vnímáno jako země s "nejpozitivnějším vlivem na svět". Vyplývá to z průzkumu britské BBC, který zahrnuje názory vybraných obyvatel 25 států. Na opačné straně žebříčku je Írán s Pákistánem, které jako "spíše pozitivní" označilo jen 15 procent dotazovaných. Průzkum hodnotil 16 zemí a Evropskou unii, Česká republika jeho součástí nebyla.

Německo si v počtu spíše pozitivních procent oproti loňskému roku polepšilo o tři procentní body, letos tak získalo 59 procent. Spíše negativně vnímá Němce 15 procent dotazovaných. Berlín, který si podle BBC současnou pozici vybudoval zřejmě svědomitou politikou, z čela tabulky vytlačil Japonsko. To s 51 kladnými procenty kleslo na čtvrtou příčku.

„Rok poté, co německá kancléřka Angela Merkelová byla během protestů od Atén po Madrid urážlivě zobrazována na plakátech v nacistické uniformě, se ukázalo, že mnoho lidí tuto zemi obdivuje,“ uvedla BBC.

Žebříček vlivu zemí podle BBCŽebříček vlivu zemí podle BBCAutor: BBC
Zdroj: BBC

Překvapivé také je, že Berlín se těší velké oblibě třeba ve Španělsku, které si i na naléhání Německa muselo kvůli finančním problémům utáhnout opasek. Spíše pozitivně ho zde hodnotilo 68 procent lidí. Nepotvrdilo se ani možná přeceňované napětí mezi Německem a Frnacií. Svou germanofobii tak potvrdilo jen Řecko, které udělilo Němcům 52 negativních procent.

Po Německu respondenti nejvíce ocenili Kanadu, Británie skončila na třetím místě. Evropská unie získala 49 kladných procent a 24 záporných, což ji vyneslo šestou příčku, tedy o dvě pozice výše, než skončily Spojené státy.
V žebříčku se oproti minulému roku prudce propadla Čína. Poté, co popularita Číny rostla několik let v řadě, nyní spadla na nejnižší hodnoty od roku 2005.

Írán a Pákistán, které mají podle respondentů nejmenší pozitivní vliv na svět, obdržely také největší počet negativních hlasů. Teherán ovlivňuje svět „spíše negativně“ podle 59 procent lidí a Islámábád podle 55 procent. Ve spodní části hodnocení skončilo Rusko či Izrael. Rusko obsadilo 13. místo, Izrael 14. a Severní Korea 15. pozici.

Mezinárodního průzkumu se zúčastnilo 26 tisíc lidí z několika evropských států, ale také z Austrálie, Kanady, USA či Ghany. Výsledek obyvatel hodnoceného státu nebyl do celkového výsledku zahrnut, což znamená, že například názor Němců pohled na jejich vlastní zemi neovlivnil.

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!