Německo uvolní další půl miliardu eur na řešení uprchlické vlny | E15.cz

Německo uvolní další půl miliardu eur na řešení uprchlické vlny

Německo uvolní další půl miliardu eur na řešení uprchlické vlny
Německý prezident Joachim Gauck
• 
ZDROJ: CC-BY-SA-3.0: Raimond Spekking

ČTK

Německá vláda poskytne letos spolkovým zemím dodatečných 500 milionů eur (13,5 miliardy korun) na řešení dopadů uprchlické vlny. Dosud na tyto účely uvolnila miliardu eur, celkové náklady se pro letošní rok přitom odhadují na deset miliard (271 miliard korun). Německý prezident Joachim Gauck prohlásil, že situace kolem běženců je pro zemi velká výzva, je ale přesvědčen, že se s ní Německo dokáže vypořádat.

Spolkové země nesou většinu nákladů spojených s tím, že do Německa letos dorazí až 800 tisíc běženců. Musí totiž pro ně zajišťovat ubytování, stravu i lékařskou pomoc. Zemské vlády si dlouhodobě stěžovaly, že jim vláda dostatečně nepomáhá a že je péče o uprchlíky finančně vyčerpává.

Peníze, o jejichž uvolnění berlínský kabinet rozhodl, by měly zemím jednorázově pomoct v letošním roce. Ministerstvo financí ale chce ještě na podzim vyjednat nový způsob financování péče o běžence, kdy by se peníze ze státního rozpočtu uvolňovaly automaticky na základě toho, kolik lidí do Německa dorazí.

Gauck: Německo v minulosti, kdy bylo po válce zničeno, muselo zvládnout ještě větší přívaly uprchlíků

Gauck při návštěvě ubytovny pro běžence v berlínské čtvrti Wilmersdorf vyjádřil přesvědčení, že Německo dokáže na uprchlickou vlnu reagovat. „Chci také připomenout, že Německo v minulosti, kdy bylo po válce zničeno, muselo zvládnout ještě větší přívaly uprchlíků. Dnes se na to zapomíná, ale země to tehdy dokázala vyřešit,“ řekl Gauck.

Podle prezidenta pracovníci v ubytovnách pro běžence, kteří zde často působí ve svém volném čase, dokazují, že Německo je vstřícná země, která je připravena pomáhat potřebným. „Nasazení těchto lidí považuji za správnou odpověď na násilnosti a štvavé pokřiky proti cizincům,“ řekl Gauck. Napětí, které v Německu způsobila uprchlická vlna, však trvá. V noci na dnešek se neznámí pachatelé v Lipsku pokusili zapálit připravovanou nouzovou ubytovnu pro běžence. V úterý žháři vypálili podobné zařízení v Nauenu nedaleko Berlína.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!