Německo zpřísní deportaci uprchlíků, úřady budou moci kontrolovat jejich telefony | E15.cz

Německo zpřísní deportaci uprchlíků, úřady budou moci kontrolovat jejich telefony

ČTK

Německo zpřísní pravidla pro deportaci odmítnutých žadatelů o azyl. Úřady budou moci na základě zákona například kontrolovat jejich mobilní telefony či zadržovat migranty bez naděje na získání azylu. Zvýší se i maximální doba, po kterou budou moci držet migranty ve vyhošťovací vazbě. Příslušný zákon dnes po Spolkovém sněmu schválila i Spolková rada zastupující zájmy jednotlivých spolkových zemí.

Na základě "zákona k lepší vymahatelnosti povinnosti vycestovat", jak se dnes schválená norma nazývá, budou moci úřady omezit na svobodě ty migranty, kteří nemají v Německu právo k pobytu, odmítají ale zemi opustit a zdráhají se odhalit i svou pravou totožnost. Migranti, kteří nemají naději na získání azylu, budou muset do konce svého řízení pobývat v uprchlických zařízeních.

Zákon prodlouží také dobu, po kterou budou moci zůstat v deportační vazbě ti migranti, kteří podle úřadů představují ohrožení pro bezpečnost země. Snadnější bude rovněž jejich sledování pomocí elektronických náramků.

Rusové zaútočili na pozice Islámského státu střelami ze Středomoří

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) získá pravomoc kontrolovat mobilní telefony a SIM karty uprchlíků, aby mohl ověřit jejich identitu.

Do Německa za poslední dva roky přišlo více než 1,2 milionu běženců, do vlasti se ale vrátila jen část těch, kteří v zemi nemají nárok na azyl ani na jinou formu právní ochrany. Loni jich asi 55.000 odešlo dobrovolně a dalších 25.000 bylo deportováno. Letos chce spolková vláda výrazně zvýšit počty obou skupin. Ve čtvrtek přitom dočasně zastavila deportace do Afghánistánu kvůli středečnímu teroristickému útoku v centru Kábulu, který si vyžádal 90 mrtvých a přes 450 zraněných.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!