Německý ministr: Novoroční útoky tvrdě potrestáme, chtějí to i uprchlíci

Pachatele silvestrovských útoků v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech je třeba tvrdě potrestat. Má na tom zájem i většina běženců, kteří dodržují zákony a nepřejí si být spojováni s násilnostmi, řekl dnes ve Spolkovém sněmu německý ministr spravedlnosti Heiko Maas. Vyzval rovněž k tvrdému postihování stoupenců krajní pravice, kteří silvestrovské incidenty tento týden využili jako záminku pro rozpoutání násilností v Lipsku.

 Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas
13.1.2016 15:10   |  

„Nikdo v Německu se nesmí stavět nad zákony, ať už má jakýkoli pas. Sexuální útoky na ženy není možné ničím omluvit. Ani odlišný kulturní původ není přijatelným vysvětlením,“ řekl Maas. „Pachatele musíme pohnat k zodpovědnosti. A pro cizince, kteří se dopustili trestného činu, může být důsledkem i deportace,“ dodal.

Deportace zločinců podpořil i náměstek ministra vnitra Ole Schröder. „Pachatelům útoků ze silvestrovské noci dnes říkáme toto: Pokud jste přišli do Německa hledat ochranu, ale pácháte tady závažné trestné činy, nemáte v této zemi co pohledávat,“ řekl. Podle něj je tvrdý přístup způsobem, jak zajistit, že se podobné incidenty nebudou opakovat. „V naší zemi nesmí vzniknout místa, kde neplatí zákony,“ uvedl.

Vláda chce umožnit deportace všech cizinců, kteří se v Německu dopustí zločinu a budou za něj odsouzeni k trestu vězení, a to i podmíněnému. Dosud bylo možné vypovědět jen ty, kdo byli odsouzeni přinejmenším k ročnímu nepodmíněnému trestu. Nadále však nebude možné vrátit do země původu ty osoby, kterým by tam hrozilo mučení, trest smrti nebo politické pronásledování.

Zneužití krajní pravice

„Mluvil jsem s uprchlíky a ti mi sami říkali, abychom se postarali, že tito lidé budou tvrdě potrestáni a posláni pryč. S těmito zločinci nechtějí být spojováni,“ řekl ministr. „Nesmíme dopustit zpochybnění pomoci pro miliony uprchlíků v nouzi jen kvůli tomu, že mezi nimi je několik set zločinců,“ uvedl.

Krajní pravice podle ministra zneužívá incidenty ke štvaní proti všem cizincům a lidem, kteří se běženců zastávají, což dokázaly tento týden pouliční násilnosti v Lipsku. „Nedopustíme, aby zločinci dlouhodobě ochromili společenský život v naší zemi. Budeme postupovat stejně, ať už budou pachatelé cizinci, nebo němečtí pravicoví radikálové,“ řekl Maas.


Přečtěte si: Německo chce vyhošťovat i podmínečně odsouzené zločince


Zneužívání incidentů ze strany krajní pravice odsoudila i parlamentní opozice. „Extremisté se snaží zneužít zločiny, jichž se dopustila omezená skupina lidí, k vyvolávání nálad proti všem cizincům a rozpoutávají rasistické násilí,“ řekla předsedkyně Levice Katja Kippingová.

Podle svědků i policie se v centru Kolína nad Rýnem shromáždilo o silvestrovské noci na tisíc lidí arabského a afrického původu. Z davu se vyčlenily skupiny mužů, kteří obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali. Podobné incidenty v menším rozsahu jsou hlášeny také z Hamburku, ze Stuttgartu, Düsseldorfu a z Norimberku.


Čtěte také:

Německá CDU chce zpřísnit imigrační zákony. Kolín prý vše změnil

Němečtí ministři po sexuálních útocích: Zjednodušíme vyhošťování zločinců

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web