Německý soud: Váleční uprchlíci nemají automaticky nárok na azyl | E15.cz

Německý soud: Váleční uprchlíci nemají automaticky nárok na azyl

ČTK

Žadatelé o azyl ze Sýrie nemusí v Německu automaticky dostat plnou ochranu. 

Rozhodl o tom vyšší správní soud v severoněmeckém Schleswigu, který tak zvrátil rozsudek soudu prvního stupně. Omezená, takzvaná doplňková ochrana chrání před deportací, ale umožňuje jen kratší pobyt bez rychlého scelování rodin.

Vyšší správní soud potvrdil praxi Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF), který syrským válečným uprchlíkům poskytoval pouze doplňkovou ochranu. Tu má zatím v Německu přibližně 113 000 osob, z toho asi 94 000 syrských migrantů.

O migrační krizi jsme čtenáře informovali špatně, prohlásil německý novinář

Soud řešil spor o to, zda válečným uprchlíkům ze Sýrie reálně hrozí v případě návratu do vlasti politické pronásledování, zatčení či mučení. Pouze v takovém případě by jim totiž vznik nárok na azyl, napsal web listu Die Zeit.

Soud došel k závěru, že neexistuje dostatečné opodstatnění pro dříve často uplatňovaný předpoklad, že samotný pobyt na Západě a žádost o azyl v zahraničí bude syrský režim u navrátilců hodnotit jako projev nepřátelského smýšlení.

Soud projednával případ Syřanky, které dal BAMF doplňkovou ochranu. Dotyčná se však odvolala a správní soud prvního stupně ve Schleswigu jí přiznal plnou ochranu. Vyšší správní soud ale po odvolání BAMF nyní toto rozhodnutí zvrátil. Zároveň nepřipustil další přezkoumání, proti čemuž ale může ještě Syřanka podat stížnost.

Mnohé správní soudy v celém Německu až dosud uprchlíkům plnou ochranu udělovaly. Proti poskytnutí pouhé doplňkové ochrany se odvolalo více než 30 000 uprchlíků. Ve 3490 procesech již byly vyneseny prvostupňové rozsudky, z nichž více než 2600 vyšlo stěžovatelům vstříc.

Turci hromadně zavalili německé imigrační úřady, žádají o azyl

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!