Netanjahu vyzval Židy k návratu do Izraele. Valls: Francie by ztratila tvář

aktualizováno K vystěhování do Izraele vyzval izraelský premiér Benjamin Netanjahu francouzské Židy v reakci na sérii protižidovských útoků ve Francii. Oběťmi nejnovějšího z nich jsou čtyři židovští zákazníci košer lahůdkářství, které v pátek zabil radikální islamista. Nejméně jeden z jím zabitých rukojmích bude v úterý pohřben v Jeruzalémě.

Benjamin Netanjahu
11.1.2015 11:59   |  

„Každý Žid, který se bude chtít vystěhovat do Izraele, tu bude přijat s otevřenou náručí,“ citovala agentura DPA Netanjahuovo prohlášení před odletem do Paříže. Společně s ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem a ministrem hospodářství Naftalim Bennettem se tam izraelský premiér zúčastní chystané milionové manifestace k uctění památky 17 obětí teroristických útoků v Paříži.

„Radikální islám je hrozbou pro celý svět,“ zdůraznil Netanjahu. „Jestliže svět nepřijde k rozumu, terorismus bude dál útočit,“ napsal také na svém twitterovém účtu. 

Francouzský premiér Manuel Valls naproti tomu v sobotu večer na jednom ze vzpomínkových shromáždění důrazně prohlásil, že „Francie bez francouzských Židů by už nebyla Francií“. 

Pohřeb v Izraeli zvažují i další rodiny

Jedním ze čtveřice rukojmích, které zabil terorista v židovském obchodě v Paříži, je jednadvacetiletý Joav Hattab. Pohřben bude v Jeruzalémě, řekl jeho otec Benjamin Hattab, který je vysoce postaveným rabínem židovské obce v Tunisku. Pohřeb svých mrtvých v Izraeli prý zvažují i rodiny tří dalších zabitých. 

V Jeruzalémě byly před bezmála třemi roky pohřbeny už oběti teroristického útoku na židovskou školu ve francouzském městě Toulouse. V březnu 2012 tam islamista Mohamed Merah zastřelil tři malé židovské děti a rabína. 

Hollande slíbil Židům ochranu
Francouzská vláda slíbila, že „v případě nutnosti“ bude židovské školy a synagogy chránit armáda. Po schůzce s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem to řekl šéf hlavní židovské organizace ve Francii (CRIF) Roger Cukierman.

Čtěte také:

Na redakci německého listu útočili žháři, přetiskl karikatury Mohameda

Netanjahu: Izrael zabrání souzení svých vojáků v Haagu

Židé si za holokaust mohli sami, káže farář  

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web