Nezrušíte-li pro nás víza, přestaneme brzdit migraci, varuje EU Ankara | E15.cz

Nezrušíte-li pro nás víza, přestaneme brzdit migraci, varuje EU Ankara

Nezrušíte-li pro nás víza, přestaneme brzdit migraci, varuje EU Ankara
Migrant
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Turecko pohrozilo zablokováním dohody s Evropskou unií o omezení migračního toku do Evropy, pokud Brusel nezruší vízovou povinnost pro Turky do června, jak bylo domluveno. Ankara se tak vyjádřila před dnešní schůzkou předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem ve Štrasburku. Jednat mají právě o plnění dohody o uprchlících mezi EU a Ankarou.

„Trvám na svém přesvědčení, že dá-li Bůh, budeme osvobozeni od vízové ​​povinnosti v červnu. Pokud se tak nestane, pak samozřejmě nikdo nemůže očekávat, že Turecko bude dodržovat své závazky,“ varoval podle médií v pondělí ještě z Ankary Davutoglu.

Turecko však musí nejdříve splnit 72 podmínek před tím, než se budou jeho občané moci začít volně pohybovat v schengenském prostoru bez hraničních kontrol.

Týkají se zabezpečení dokladů totožnosti, řízení migrace, bezpečnosti, základních lidských práv a zpětného přebíráním migrantů. Minulý měsíc unie konstatovala, že Ankara splnila polovinu z nich a ve středu má Evropská komise podat zprávu o tom, jak Turecko dál pokročilo.

Dohoda EU a Turecka, která byla uzavřena kvůli přílivu statisíců uprchlíků do Evropy od loňského léta, předpokládá vracení migrantů, kteří od března připlují do Řecka z Turecka a nezískají azyl.

EU také finančně pomáhá Ankaře se zajišťováním uprchlíků na tureckém území

Za každého vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl, stanoven je strop 72 tisíc běženců. Opatření přineslo své výsledky - další příliv běženců do Řecka se prudce snížil.

EU také finančně pomáhá Ankaře se zajišťováním uprchlíků na tureckém území. Loni v listopadu Turecku slíbila tři miliardy eur (81 miliard korun), po jejich vyčerpání EU poskytne Turkům do roku 2018 další tři miliardy eur.

Dnes Evropská komise oznámila poskytnutí další části těchto peněz na konkrétní projekty. Celkem 60 milionů eur (1,6 miliardy korun) je určeno na zajištění potravin, přístřeší a lékařské péče pro ty, kdo byli z Řecka vráceni zpět do Turecka.

Dalších 50 milionů eur (1,35 miliardy korun) využije celkem 15 organizací - mimo jiné Červený kříž a Červený půlměsíc či Mezinárodní organizace pro migraci - na různé programy pomoci syrským uprchlíkům v Turecku. Celkově tak už bylo použito 187 milionů eur (přes pět miliard korun).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!