Nikolić slibuje, že Srbsko nesejde z evropské cesty | E15.cz

Nikolić slibuje, že Srbsko nesejde z evropské cesty

Nikolić slibuje, že Srbsko nesejde z evropské cesty
Tomislav Nikolić
• 
ZDROJ: čtk

Pavla Palaščáková

Překvapivé vítězství nacionalisty Tomislava Nikoliće v srbských prezidentských volbách vyvolalo obavy z politické nejistoty ve státě, jenž se potýká s vysokou nezaměstnaností a dalšími hospodářskými problémy. „Toto je naprosté volební zemětřesení, zcela neočekávaný výsledek,“ komentoval ve státní televizi RTS závěry hlasování analytik Slobodan Antonić.

Otázkou také je, jak se změna v prezidentském úřadu projeví v mezinárodních vztazích Srbska. Pokud se Nikolić rozhodne více hájit zájmy srbské menšiny v odtrženém Kosovu, může se ještě zvýšit napětí mezi Bělehradem a Prištinou.

Srbským prezidentem bude Nikolić, dle médií jde o politický zvrat

Šéf Srbské pokrokové strany (SNS), který porazil nynějšího prezidenta Borise Tadiće zhruba o dvě procenta, ale slibuje, že bude stejně jako jeho předchůdce usilovat o vstup země do Evropské unie. „Srbsko nesejde z evropské cesty,“ prohlásil politik, který v minulosti tvrdil, že by raději viděl spojenectví Bělehradu s Moskvou než s Bruselem.

Není proto divu, že představitelé unie o jeho úmyslech trochu pochybují. „Srbsko musí pod Nikolićem vytvořit důvěru ohledně svého odhodlání posunout se směrem k Evropě a partnerství v regionu,“ vzkázal nově zvolenému prezidentovi švédský ministr zahraničí Carl Bildt.

Ve volbách Nikolićovi pomohly nejen sliby, ale také velmi nízká účast, vysvětlovaná nespokojeností obyvatel. K urnám dorazilo pouze 46 procent voličů. Sto tisíc lidí navíc odevzdalo záměrně neplatné lístky.

SNS uspěla i v nedávných parlamentních volbách, nepodařilo se jí však sehnat partnery. Z dosavadního vyjednávání se tak rýsovala koalice Tadićovy partaje se socialisty, což by pro Nikoliće bylo dost nepříjemné. Její vznik je teď ale ohrožen.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!