Nikolić v Moskvě: Srbsko by nemuselo vstoupit do NATO, může být neutrální

Srbský prezident Tomislav Nikolić při dnešním setkání se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem dal najevo pochybnost, že by se Srbsko mohlo stát členem Severoatlantické aliance. Podle ruských agentur se v této souvislosti vyslovil pro vojenskou neutralitu své země.

Tomislav Nikolić
10.3.2016 18:32   |  

„Srbsko by mělo zůstat vojensky neutrální. Jde o vyváženou pozici, bez členství v nějakém vojenském svazku,“ prohlásil podle agentury TASS Nikolić v Moskvě. Média ještě před jeho cestou do Ruska očekávala, že Putin bude Bělehrad odrazovat od dalšího přibližování k NATO.

Členem programu Partnerství pro mír se Srbsko stalo v roce 2006 a o dva roky později NATO Bělehradu nabídlo zahájení „intenzivního dialogu“, který je druhým stupněm k případnému členství. Nicméně srbská vláda tehdy o „posílení spolupráce“ nežádala. Loni v březnu vstoupil v platnost individuální plán partnerství obou stran.

Nikolić potvrdil, že s Putinem hovořili i o nedávno Bělehradem ratifikované dohodě s aliancí. Jde prý především o práci technického personálu NATO, který se bude účastnit likvidace munice v jednom srbském městě. Dokument se týká diplomatické imunity představitelů NATO a logistické podpory.

Tradiční spojenec Ruska

„S prezidentem Putinem jsme o tom hovořili. Situace v Srbsku ani v Rusku není tak znepokojená, vzrušená,“ poznamenal Nikolić. „Prezident Putin rozumí tomu, co jsme podepsali,“ dodal.

Srbsko je tradičním spojencem Ruska. Nezapojuje se do kritiky vůči Moskvě a odmítá se připojit k sankcím proti Rusku. Zároveň ale usiluje o členství v EU a čelí silnému odporu proti tomu v nacionalistických kruzích podporovaných Kremlem.

Rusku je Srbsko vděčné především za podporu v odmítavém stanovisku k uznání nezávislosti Kosova, ale také za vetování rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která měla masakr spáchaný bosenskosrbskými silami ve Srebrenici v roce 1995 prohlásit za genocidu.


Čtěte také:

Moskva: Zpráva obviňující Rusko z útoku na malajsijský boeing je zfalšovaná

Levná ropa stíhá ruskou armádu, musí snížit výdaje o pět procent

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web