Nizozemská vláda podá demisi, islamofob nesouhlasí se škrty | E15.cz

Nizozemská vláda podá demisi, islamofob nesouhlasí se škrty

Nizozemská vláda podá demisi, islamofob nesouhlasí se škrty
Geert Wilders
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavla Palaščáková

Nizozemská vláda Marka Rutteho podala demisi poté, co ztratila podporu Strany pro svobodu Geerta Wilderse. Krajně pravicová partaj nesouhlasila s úsporným balíčkem, který počítal se škrty ve výši až 16 miliard eur. Královna Beatrix demisi kabinetu, který vládl od října 2010, přijala. Nizozemce tak čekají předčasné volby.

Menšinová koalice tvořená liberály a křesťanskými demokraty se v důležitých momentech opírala o 24 hlasů poslanců Strany pro svobodu. Klíčová úsporná opatření vlády, která mají v příštím roce dostat deficit rozpočtu pod předepsaný limit tří procent HDP, ale byla pro Wilderse nepřijatelná. Odhaduje se přitom, že bez šetření schodek v roce 2013 dosáhne 4,6 procenta hrubého domácího produktu.

Známému nepříteli islámu a odpůrci imigrace vadily hlavně úspory v sociální oblasti a zdravotnictví. Z jednání odešel s tím, že návrhy by v příštích letech poškodily hospodářství a zvýšily nezaměstnanost. „Poslanci Strany pro svobodu jsou jednomyslně proti diktátu Bruselu a útoku na naše seniory,“ uvedl na Twitteru.

Čtěte také:

Kritik islámu Wilders má další terč: Východoevropany

David Klimeš: Laciná, ale zajímavá agitka Geerta Wilderse

Ze současných průzkumů vyplývá, že předčasné hlasování jasného vítěze nepřinese a zemi tak pravděpodobně čeká další zdlouhavé povolební vyjednávání. Liberálové by si o dvě až šest křesel polepšili, jejich partneři by ale přišli skoro o polovinu poslanců. O něco by si pohoršil i Wilders. Naopak socialisté by měli až dvojnásobek zákonodárců.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!