Nizozemský parlament podpořil odebírání občanství islamistům | E15.cz

Nizozemský parlament podpořil odebírání občanství islamistům

Nizozemský parlament podpořil odebírání občanství islamistům
Bojovník Islámského státu na kontrolním stanovišti
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Nizozemský parlament schválil možnost odebrat tamější státní příslušnost těm radikálním islámským bojovníkům, kteří mají dvojí občanství. Podle agentury AFP o tomto sankčním kroku může rozhodovat ministr spravedlnosti, který navíc může označit dotyčného člověka za nežádoucí osobu a zabránit mu v legálním návratu do Nizozemska i v pohybu v evropském schengenském prostoru bez hraničních kontrol.

Nizozemské ministerstvo bezpečnosti a spravedlnosti oznámilo, že opatření se dotkne „džihádistů“ (svatých bojovníků), kteří se připojili k teroristické organizaci a ohrožují tak národní bezpečnost. Netýká se ale osob, které mají jen nizozemské občanství. Jedna státní příslušnost je vždy zaručena podle mezinárodních úmluv o dodržování lidských práv.

Při návratu do Nizozemska mohou tito islámští extremisté představovat přímou hrozbu pro národní bezpečnost, uvedlo ministerstvo v prohlášení s tím, že je nutné na to rychle reagovat, aby se „těmto lidem zabránilo vrátit se do Nizozemska“.

Do Iráku a do Sýrie odjelo z Nizozemska podle loňských údajů tamní služby pro boj proti terorismu bojovat asi 220 lidí. Čtyři desítky z nich se vrátily a 42 jich v bojích zahynulo. Obdobné opatření se pokusil ve Francii zavést prezident François Hollande, ale ústavní rada návrh smetla se stolu jako neústavní.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!