Nominační souboj o Bílý dům se přesouvá do New Hampshire

Dva demokraté a devět republikánských politiků dnes ve státě New Hampshire bojuje o nominaci své strany do boje o Bílý dům. I když jsou volební analýzy v předpovědích opatrné, favoritem republikánů je miliardář Donald Trump a v demokratickém táboře má nejvyšší preference vermontský senátor Bernie Sanders.

Demokratický kandidát Bernie Sanders (na snímku) vede před Hillary Clintonovou
9.2.2016 8:43   |  

Primárky v malém státě na severovýchodě USA o konečném výsledku nominací nerozhodnou, zpečetit by ale mohly osud republikánských politiků, kteří v předchozím hlasování v Iowě neuspěli - hlavně Jeba Bushe, Johna Kasiche a Chrise Christieho. Neprorazí-li ani v New Hampshire, mohou se dalšího boje vzdát.

Podle průzkumů se Bush, Kasich, Marco Rubio a vítěz předešlého hlasování v Iowě Ted Cruz řadí v New Hampshire těsně za sebou s asi patnáctiprocentním odstupem za vedoucím Trumpem.

Poměr sil v tandemu demokratických kandidátů je naproti tomu přinejmenším zdánlivě jasnější. Sanders dnešní souboj zřejmě vyhraje, zatímco Hillary Clintonová už se připravuje na další hlasování ve státech Nevada a Jižní Karolína, kde má šance nepoměrně větší.

Sanders vede nad Clintonovou

Sanders si před Clintonovou podle průzkumů zachovává dvouciferný náskok, i když se v posledních dnech mírně ztenčoval. Celostátně Clintonová poměrně výrazně vede.

Volební místnosti se otevřou dnes ve 13:00 SEČ, uzavřou se po dvanácti hodinách ve středu hodinu po půlnoci. Republikáni volí 23 delegátů pro nominační shromáždění, demokraté 32.


Čtěte také:

Bill Clinton se pustil do Sanderse, označil ho za populistu

Obama se poprvé vyjádřil ke kampani prezidentských kandidátů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web