O Bílý dům se utkají Clintonová s Trumpem, předpovídá CNN

O novém americkém prezidentovi se rozhodne mezi republikánem Donaldem Trumpem a demokratkou Hillary Clintonovou. Vyplývá to z aktuálního celoamerického průzkumu veřejného mínění, který provedla televize CNN a organizace ORC. Zveřejněn byl v předvečer takzvaného superúterý, kdy se bude klání o stranické nominace demokratů a republikánů konat ve 13 státech USA.

Hillary Clintonová
29.2.2016 19:35   |  

Realitní magnát Trump a někdejší první dáma a bývala americká ministryně zahraničí Clintonová nemají podle sondáže konkurenci, která by jejich prezidentské tažení výrazně ohrožovala.

V kdysi početném republikánském kandidátském poli o stranickou nominaci zůstávají vedle Trumpa ještě čtyři uchazeči, kteří ale za miliardářem zaostávají o více než 30 procentních bodů. Průzkum přiřkl Trumpovi hlasy 49 procent dotázaných republikánů - takovou podporu zbývající kandidáti nemají ani při spojení svých sil.

Marco Rubio, který je považován za zástupce středního proudu Republikánské strany, získal 16 procent hlasů a na třetím místě skončil konzervativec Ted Cruz s 15 procenty. Čtvrtý je Ben Carson s deseti procenty a pátý John Kasich s šesti procenty. Zbývající čtyři procenta hlasů připadla jiným kandidátům, případně nikomu.

U demokratů se o stranickou nominaci uchází vedle Clintonové jen liberál Bernie Sanders. Nad ním ale Clintonová s 55 procenty hlasů aktuálně vede o 17 procentních bodů, uvádí průzkum. Svůj náskok proti lednové anketě o tři procentní body zvýšila.

Nástupce nynějšího demokratického prezidenta Baracka Obamy si Američané zvolí ve volbách letos v listopadu.


Čtěte také:

Rubio porazil v debatě Trumpa. Vyčetl mu zaměstnávání nelegálních Poláků

Clintonová upevnila roli favoritky, jasně vyhrála další souboj o nominaci

V primárkách žádné překvapení: Trump má Karolínu, Clintonová Nevadu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web