Obama Kongresu: Zrušte embargo Kuby a schvalte obchodní dohody TPP

Americký prezident Barack Obama vyzval Kongres, aby zrušil hospodářské embargo vůči Kubě. Učinil tak v tradičním poselství o stavu unie, v němž se na začátku posledního roku svého působení v úřadě ohlédl za svými zásadními zahraničněpolitickými kroky, mezi něž patří sbližování Washingtonu a Havany. Studená válka už skončila, na řadě je dialog, vzkázal Obama kongresmanům.

 Barack Obama
13.1.2016 7:01   |  

„Chcete upevnit naši vůdčí roli a důvěryhodnost na (západní) polokouli? Uznejte, že studená válka skončila. Zrušte embargo,“ prohlásil Obama o blokádě, kterou USA přispívají k bídné situaci kubánské ekonomiky již více než půl století. Republikány ovládaný Kongres však nehodlá zásadní změnu přístupu ke komunisty ovládané zemi schválit, dokud režim v Havaně nezačne respektovat lidská práva, svobodu projevu a neučiní kroky směrem k demokracii.

Spojené státy by podle Obamy měly i v budoucnu upřednostňovat diplomatická řešení před výhružkami a používáním síly či sankcí, které byly v minulosti charakteristické nejen ve vztahu ke Kubě, ale i například Íránu. Obamovi se přes odpor značné části republikánů podařilo prosadit dohodu o omezení íránského jaderného programu výměnou za zmírnění sankcí. „Írán stáhl svůj jaderný program, snížil zásoby uranu a svět se vyhnul další válce,“ pronesl americký prezident.

Schvalte obchodní dohody TPP

Americký prezident vyzval Kongres také k tomu, aby schválil dohodu o obchodním partnerství USA a 11 pacifických zemí (TPP). Díky tomu prý USA ukončí dominanci Číny v regionu. USA, Japonsko a deset dalších významných pacifických zemí dospěly k rozsáhlé obchodní dohodě loni v říjnu s cílem uvolnit vzájemný obchod a stanovit společné standardy v mnoha oblastech, od práv zaměstnanců až po ochranu životního prostředí. “(TPP) zruší daně na 18 tisíc výrobků ´Made in USA´ a podpoří řadu dalších profesí,“ prohlásil Obama o dohodě, která bude podle něho rovněž přínosem pro životní prostředí.

Dohoda musí ratifikovat parlamenty jednotlivých zemí včetně Kongresu. V něm ale pakt zřejmě narazí na odpor, řada zákonodárců z Obamovy Demokratické strany má totiž obavy z rušení pracovních míst. Mezi některými republikány zase panuje podezření, že američtí vyjednávači dojednali špatnou dohodu.

Obamova administrativa prosadila dohodu v rámci obecnější strategie zvýšit vliv Spojených států v rychle rostoucích asijských ekonomikách a vyvážit rostoucí vliv Číny. Ta má druhou největší ekonomiku na světě, součástí nově dojednané dohody ale není. V budoucnu by se k ní ale mohla připojit.


Čtěte také:

Obama vyzval republikány k dialogu. Chce "spravit" politiku

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web