Obama ocenil pokrok Afriky, kritizoval korupci a nesvobodné volby | E15.cz

Obama ocenil pokrok Afriky, kritizoval korupci a nesvobodné volby

28. července 2015 • 14:30
Americký prezident Barack Obama dnes ocenil pokrok, kterého Afrika dosáhla během několika posledních let. Kontinent podle něj čekají velké výzvy, jako například vytvoření milionů pracovních míst pro nastupující generace. Právě s tím jim USA chtějí pomáhat jako přátelé a partneři, pomocí obchodu a investic.

Obama to řekl během projevu v sídle Africké unie v etiopské metropoli Addis Abebě. Kontinent by měl ale vymýtit korupci, dodal Obama a zkritizoval rovněž nedodržování demokratických principů v některých zemích.

Afrika je jedním z nejrychleji rostoucích regionů na světě, uvedl Obama. „Někteří afričtí partneři mi často říkali, že nechtějí, abychom jim jen posílali pomoc, že chtějí obchodovat,“ dodal. I proto USA chtějí s Afričany více spolupracovat, jednotlivé africké země by ale měly i více obchodovat mezi sebou. Další vzestup Afriky je podle něj důležitý pro celý svět.

Rozvoj kontinentu ale bude záležet i na demokracii, na konání svobodných a spravedlivých voleb, na dodržování svobody slova, zdůraznil americký prezident. V této souvislosti zkritizoval zavírání novinářů v některých afrických zemích i fakt, že se někteří afričtí vůdci snaží udržet u moci nelegálně mnohem delší dobu, než stanovují zákony.

„Mám rád svou práci, ale podle ústavy už nemohu znovu kandidovat. Myslím, že jsem byl docela dobrý prezident a že bych dokonce i vyhrál, ale už nemohu,“ uvedl Barack Obama, jemuž za půldruhého roku končí druhé funkční období, a vysloužil si obrovský potlesk.

Jak prezident zdůraznil, nikdo nemůže být nad zákonem, nikdo by neměl být prezidentem na celý život. „Vede to k nestabilitě, jak jsme to viděli například v Burundi,“ dodal s tím, že on se těší, až nebude prezidentem, nebude mít kolem sebe tolik ochranky, bude se moci jít projít, trávit více času s rodinou a třeba i více cestovat do Afriky. Právě Africká unie by měla využít své autority k tomu, aby zajistila, že afričtí vůdci budou dodržovat svou vlastní ústavu, doplnil Obama, který ve své funkci skončí v lednu 2017.

Syn Afričana

„Stojím před vámi jako hrdý Američan a zároveň syn Afričana,“ vyzdvihl Obama hned na úvod svůj původ. „Všichni jsme jedna rodina, jeden kmen,“ dodal a několikrát během své řeči zmínil odkaz bývalého jihoafrického prezidenta a nositele Nobelovy ceny za mír Nelsona Mandely.

Spojené státy podle Obamy nepřestanou podporovat africké země v jejich boji s nejrůznějšími teroristickými skupinami, ať již jde o Boko Haram zejména v Nigérii, Šabáb v Somálsku, hnutí Islámský stát či organizaci Al-Káida. Je potřeba, aby i celý svět v Africe s tímto bojem více pomáhal, dodal.

Obama se stal vůbec prvním americkým prezidentem, který sídlo stále vlivnější Africké unie navštívil. Po jednání v Addis Abebě ukončí americký prezident svou pětidenní africkou cestu, během níž vedle Etiopie navštívil i Keňu, rodnou zemi svého otce.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!