Obama požádal Kongres o schválení operace proti IS | E15.cz

Obama požádal Kongres o schválení operace proti IS

Obama požádal Kongres o schválení operace proti IS
Barack Obama
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Americký prezident Barack Obama požádal Kongres, aby schválil použití vojenské síly v boji proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS). Podle prezidentova návrhu by operace měla trvat nanejvýš tři roky a Američané by se neměli zapojovat do „trvalých útočných pozemních bojů“. Očekává se, že návrh vyvolá mezi zákonodárci ostrou debatu.

V dopise, kterým svůj návrh doprovodil, Obama vysvětlil, že mu jde zejména o potvrzení stávajícího rozsahu zapojení Spojených států do koalice proti radikálům. Spekulace, že by šéf Bílého domu mohl požádat o povolení k případnému použití pozemních jednotek, se tak zatím nenaplnily.

Nejde o „schválení dlouhodobé, rozsáhlé pozemní operace jako byly ty, jež naše země podnikla v Iráku a Afghánistánu,“ ujistil Obama v dopise. Nový mandát by ale dovoloval omezené zapojení jednotek do záchranných misí a speciálních pozemních operací.

Spojené státy vedou mezinárodní koalici proti IS, v níž aktivně působí letectva několika arabských zemí a také Británie a Francie od loňského srpna. Armádní velitelé upozornili, že v daném rozsahu a s použitou technikou jde, pokud jde o porážku IS, o běh na dlouhou trať, který se dá měřit spíše v letech než v měsících.

Americký Kongres nehlasoval pro schválení použití vojenské síly od roku 2002, kdy zákonodárci dali zelenou zapojení do války v Iráku. Nyní se čeká velmi bouřlivá debata, protože téma ostře rozděluje obě hlavní politické síly. Zatímco republikáni prosazují větší vojenské zapojení USA do boje proti radikálům, demokraté se obávají další války na Blízkém východě.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!