Obama přiletěl na Kubu, 88 let po poslední návštěvě prezidenta USA

aktualizováno Americký prezident Barack Obama přiletěl na historickou návštěvu Kuby. Jde o první cestu prezidenta Spojených států na blízký karibský ostrov po 88 letech. Všeobecně se má za to, že návštěva otevírá novou kapitolu vztahů USA s komunistickou vládou ostrova po desetiletích nepřátelství mezi bývalými soupeři z dob studené války.

Americký prezident Barack Obama přiletěl na historickou návštěvu Kuby
20.3.2016 22:25   |  

Obamu doprovázeného manželkou Michelle na letišti v mírném dešti přivítal kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez. S kubánským vůdcem Raúlem Castrem se má americký prezident setkat až v pondělí. Dnes má na programu návštěvu staré Havany a setkání s kardinálem Jaimem Ortegou.

Americký prezident přistál na mezinárodním letišti Josého Martího v Havaně na palubě prezidentského letadla Air Force One. Přítomnost letounu s nápisem „Spojené státy americké“ by byl ještě před nedávnem na tomto místě nepředstavitelný, poznamenala agentura Reuters.

Kuba čeká na zrušení embarga

Obamova cesta se považuje i za příležitost pro posílení amerických investic na komunisty ovládaném ostrově či pro další uvolnění podmínek pro americké turisty. Kubánské vedení očekává, že se Obama vysloví pro zrušení letitého obchodního embarga.

Oba státy předloni oznámily, že obnoví diplomatické styky po více než půl století nepřátelství. Uvolnění umožnilo americkým firmám podnikat na Kubě v řadě odvětví a dovoz některého zboží od kubánských výrobců.

Jen několik hodin před příletem Obamy kubánské úřady zadržely desítky členek opoziční skupiny Dámy v bílém, která sdružuje manželky politických vězňů.


Čtěte také:

Na Kube krátce před příletem Obamy pozatýkali desítky disidentek

Obama: Washington zruší embargo Kuby za vlády mého nástupce

Radek Palata: Obama na Kubě je symbol

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web