Obama v Británii osobně podpoří odpůrce brexitu

Americký prezident Barack Obama navštíví koncem dubna Británii, kde bude přesvědčovat Brity, aby v červnovém referendu hlasovali pro setrvání země v Evropské unii. Uvedl to na svém webu britský deník The Independent s odvoláním na nejmenované vládní zdroje. Mluvčí premiéra Davida Camerona, který se snaží zabránit tzv. brexitu (odchodu Británie z EU), zprávu listu podle AFP odmítl komentovat.

 Barack Obama
13.3.2016 13:07   |  

Zásah prezidenta Spojených států do kampaně bude mít pro její další průběh podle listu zásadní význam. A to hlavně poté, co nejnovější průzkum agentury ComRes pro list The Independent naznačil, že výsledek hlasování 23. června bude nejspíš velmi těsný.

Anketa podle webu ukázala, že dva nejvýznamnější zastánci setrvání země v unii a odchodu z ní se těší téměř stejné podpoře voličů. Premiéra Camerona, který vede kampaň za zachování členství, podporuje 35 procent respondentů, zatímco starostu Londýna Borise Johnsona, který je proti členství Británie v unii, 34 procent Britů.

Obama v únoru v telefonickém rozhovoru s Cameronem podle AFP řekl, že USA podporují setrvání Británie v EU. Předseda zahraničního výboru Senátu USA Bob Corker podle The Independent v únoru bez dalšího upřesnění uvedl, že Obama chystá „velké veřejné vystoupení“ s cílem přesvědčit britské voliče o výhodách členství v unii. Podle zdrojů listu se americký prezident nakonec rozhodl letět do Británie a oslovit britské voliče přímo.

Dosavadní oficiální program Obamovy cesty do Evropy koncem dubna zahrnuje podle AFP návštěvu Německa, kde má jednat s kancléřkou Angelou Merkelovou a zúčastnit se tradičního obřího veletrhu v severoněmeckém Hannoveru.


Čtěte také:

Průzkum: Evropané chtějí Brity v EU, Francouzi jim závidí referendum

Bude to mít jen výhody, tvrdí o brexitu londýnský starosta Johnson

Královna si přeje brexit, trvá na svém bulvární The Sun

OECD varuje: Brexit by byl špatný pro světovou ekonomiku

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web