Odchod Merkelové by byl pro trhy horší než brexit, tvrdí UBS

Pokud by německá kancléřka Angela Mertlová odstoupila z úřadu, byla to pro finanční trhy větší rána než odchod Velké Británie z Evropské unie. K tomu závěru dospěla, před zahájením bruselského summitu prezidentů a premiérů členských států osmadvacítky, švýcarská banka UBS.

Německá kancléřka Angela Merkelová
18.2.2016 14:27   |  

Její varování přichází v době, kdy svět se znepokojením sleduje akciové výprodeje na mezinárodních parketech, dramatický propad cenných papírů bank, setrvalý pokles cen ropy, burzovní otřesy v Číně a růstové potíže Ameriky, připomíná německý Handelsblatt.

Merkelová, stejně jako šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, jsou považováni za garanty stability eurozóny a Evropy vůbec. Z tohoto důvodu je jejich setrvání ve funkcích obzvláště důležité

Do toho přichází nejistota v podobě setrvání Spojeného království ve Společenství a stále větší nespokojenost s počínáním Angely Merkelové, které vytýkají někteří politici přílišnou vstřícnost vůči uprchlíkům a označují ji za příčinou současné imigrační krize.

„Merkelová, stejně jako šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, jsou považováni za garanty stability eurozóny a Evropy vůbec. Z tohoto důvodu je jejich setrvání ve funkcích obzvláště důležité,“ uvedla ve svém vystoupení pro zákazníky UBS profesorka Noreena Hertzová z University College London.

Půl na půl

Připomněla, že se změnil i pohled na případný Brexit. „V bankách panovalo dlouhou dobu přesvědčení, že jde o teoretickou hrozbu. Momentální pravděpodobnost, že se to stane, je už půl na půl,“ dodala.

Bill O`Neill, který vede investiční aktivity UBS v Británii, je o něco větším optimistou. Brexitu dává jen 30procentní šanci. Také on si myslí, že ještě zhoubnější dopad by měl politický konec Merkelové.

Analytici ale připomínají, že experti v londýnské Citi žijí ve vlastní profesní bublině. Jejich názory mohou být zajímavé, ale nemusí mít obecnou výpovědní hodnotu. „Londýn není reprezentativní vzorek pro celou Velkou Británii, v jejímž zbytku žije většina voličů,“ upozorňují v narážce na předpovědi ohledně setrvání ostrovní mocnosti v unii.


Čtěte také:

Dnešní Evropská unie? To je uprchlické domino a hrozba brexitu

Sobotka: Když Británie vystoupí z EU, vzedme se vlna nacionalismu

Tusk: Dohoda s Brity není jistá, neúspěch bude prohrou pro všechny

Igor Záruba Autor: Igor Záruba šéfeditor divize Euro E15

Komentáře

Čtěte také

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Chovanec žádá miliardy na zvýšení bezpečnosti. Máte rezervy, reagoval Babiš

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požaduje tři miliardy korun navíc na navýšení počtu policistů a boj proti terorismu. ČSSD považuje bezpečnost za prioritu při sestavování… více

Mobilní web