Odchod Merkelové by byl pro trhy horší než brexit, tvrdí UBS

Pokud by německá kancléřka Angela Mertlová odstoupila z úřadu, byla to pro finanční trhy větší rána než odchod Velké Británie z Evropské unie. K tomu závěru dospěla, před zahájením bruselského summitu prezidentů a premiérů členských států osmadvacítky, švýcarská banka UBS.

Německá kancléřka Angela Merkelová
18.2.2016 14:27   |  

Její varování přichází v době, kdy svět se znepokojením sleduje akciové výprodeje na mezinárodních parketech, dramatický propad cenných papírů bank, setrvalý pokles cen ropy, burzovní otřesy v Číně a růstové potíže Ameriky, připomíná německý Handelsblatt.

Merkelová, stejně jako šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, jsou považováni za garanty stability eurozóny a Evropy vůbec. Z tohoto důvodu je jejich setrvání ve funkcích obzvláště důležité

Do toho přichází nejistota v podobě setrvání Spojeného království ve Společenství a stále větší nespokojenost s počínáním Angely Merkelové, které vytýkají někteří politici přílišnou vstřícnost vůči uprchlíkům a označují ji za příčinou současné imigrační krize.

„Merkelová, stejně jako šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, jsou považováni za garanty stability eurozóny a Evropy vůbec. Z tohoto důvodu je jejich setrvání ve funkcích obzvláště důležité,“ uvedla ve svém vystoupení pro zákazníky UBS profesorka Noreena Hertzová z University College London.

Půl na půl

Připomněla, že se změnil i pohled na případný Brexit. „V bankách panovalo dlouhou dobu přesvědčení, že jde o teoretickou hrozbu. Momentální pravděpodobnost, že se to stane, je už půl na půl,“ dodala.

Bill O`Neill, který vede investiční aktivity UBS v Británii, je o něco větším optimistou. Brexitu dává jen 30procentní šanci. Také on si myslí, že ještě zhoubnější dopad by měl politický konec Merkelové.

Analytici ale připomínají, že experti v londýnské Citi žijí ve vlastní profesní bublině. Jejich názory mohou být zajímavé, ale nemusí mít obecnou výpovědní hodnotu. „Londýn není reprezentativní vzorek pro celou Velkou Británii, v jejímž zbytku žije většina voličů,“ upozorňují v narážce na předpovědi ohledně setrvání ostrovní mocnosti v unii.


Čtěte také:

Dnešní Evropská unie? To je uprchlické domino a hrozba brexitu

Sobotka: Když Británie vystoupí z EU, vzedme se vlna nacionalismu

Tusk: Dohoda s Brity není jistá, neúspěch bude prohrou pro všechny

Igor Záruba Autor: Igor Záruba šéfeditor divize Euro E15

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web