Odložení míru? Moskva sonduje, zda lze naplnit dohody z Minsku příští rok | E15.cz

Odložení míru? Moskva sonduje, zda lze naplnit dohody z Minsku příští rok

Odložení míru? Moskva sonduje, zda lze naplnit dohody z Minsku příští rok
Příslušník ukrajinské armády
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Poradce ruského prezidenta Vladimira Putina naznačil, že vůdci Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny by se mohli domluvit na prodloužení termínu pro realizaci mírových dohod o Ukrajině do příštího roku, pokud by se jejich podmínky nepodařilo do konce letošního roku splnit. Dodal však, že zatím se o této otázce nejednalo a že vše by mělo být včas splněno. Ukrajinský prezident Petro Porošenko trvá na splnění dohod letos.

Angela Merkelová, François Hollande, Vladimir Putin a Petro Porošenko mají jednat o ukrajinské krizi v Paříži 2. října. „Pokud se něco nepovede splnit, pak je jasné, že by se vůdci mohli domluvit na prodloužení,“ řekl kremelský poradce Jurij Ušakov.

Ukrajinský prezident Porošenko naopak dnes veřejně nařídil hlavnímu ukrajinskému vyjednávači, bývalému prezidentovi Leonidovi Kučmovi, aby odvolal své údajné výroky o možnosti prodloužit plnění mírových dohod do příštího roku.

Ukrajina chce kontrolu nad hranicemi

Porošenko totiž trvá na tom, aby do konce letošního roku opustili Ukrajinu „všichni ruští žoldáci“ a Kyjev opět získal úplnou kontrolu nad hranicemi s Ruskem v plné délce.

„Všichni musí splnit své povinnosti v roce 2015, protože Ukrajina už těžce zaplatila za neplnění minských dohod,“ prohlásil. Sám Kučma ale ujišťuje, že v jednáních s Rusy a separatisty tvrdě prosazuje oficiální stanovisko, že do konce roku musejí být dohody splněny a hranice s Ruskem v Donbasu musejí přejít pod ukrajinskou kontrolu.

Kyjev obviňuje Moskvu, že vojáky a zbraněmi přes nekontrolovaný úsek hranice podporuje separatisty na východě Ukrajiny, Moskva naopak přímé zapojení do konfliktu popírá. V bojích v Donbasu bylo od loňského dubna zabito na osm tisíc lidí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!