Odplata za jaderný test: Rada bezpečnosti OSN chystá další sankce proti KLDR

Odplata za jaderný test: Rada bezpečnosti OSN chystá další sankce proti KLDR
1. března 2016 • 08:42
O rezoluci, která výrazně rozšíří mezinárodní sankce proti KLDR za lednový jaderný test, by měla Rada bezpečnosti OSN hlasovat dnes odpoledne místního času. Hlasování se očekává ve 21:00 SEČ, řekl agentuře Reuters zástupce americké mise u OSN.

Spojené státy a Čína se minulý týden dohodly na textu rezoluce, která rozšiřuje sankce proti Severní Koreji. Pchjongjang odpálil jadernou nálož 6. ledna a vysloužil si tvrdou kritiku světového společenství včetně Číny a Ruska, které považuje za své nejbližší spojence.

Rezoluce odsuzující jaderný test je podle diplomatů „obsažná a dlouhá“. Washington požadoval, aby rezoluce blokovala přístup severokorejských plavidel do mezinárodních přístavů. Žádal rovněž, aby severokorejské banky neměly možnost využívat mezinárodní finanční systém. Zda Peking tyto požadavky přijal, diplomatické zdroje neuvedly.

KLDR je vystavena sankcím už od roku 2006 kvůli zkouškám jaderných zbraní a testům mezikontinentálních balistických raket. Platí embargo na dodávky zbraní, zakázán je dovoz a vývoz jaderné a raketové technologie. Do Severní Koreje se rovněž nesmí vyvážet luxusní zboží.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!