Odveta: Rusko neprodlouží akreditace dvěma českým novinářům | E15.cz

Odveta: Rusko neprodlouží akreditace dvěma českým novinářům

Odveta: Rusko neprodlouží akreditace dvěma českým novinářům
Rudé náměstí s Kremlem a chrámem Vasila Blaženého
• 
ZDROJ: Anton Zelenov, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Moskva analogicky odpoví na rozhodnutí českých úřadů neprodloužit akreditaci v Česku dvěma ruským novinářům. Uvedla to mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová s tím, že tento krok není ruskou volbou. České ministerstvo zahraničí neprodloužilo akreditaci zpravodaji ruské státní agentury RIA Novosti Alexandru Kuranovovi a zpravodaji listu Večerňaja Moskva Vladimiru Sněgirjovovi.

Zacharovová víceméně zopakovala stanovisko, které k neprodloužení akreditací ruských novinářů v Česku již dříve zaujalo ruské ministerstvo zahraničí. V prohlášení vydaném 13. dubna sdělilo, že z české strany jde o kroky, které poškozují vzájemné vztahy a které nezůstanou bez odpovídající reakce.

České úřady žádné zdůvodnění neprodloužení akreditací neuvedly. „Je to procedura, při které postupujeme pořád stejně. Novináři nás požádají o prodloužení akreditace a my na základě informací i našich zpravodajských služeb buď akreditaci prodloužíme, nebo neprodloužíme. V tomto případě jsme ji neprodloužili, ale nemůžu jít do detailů, protože tyto informace podléhají zákonu o utajovaných skutečnostech,“ sdělila minulý týden mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Ztráta akreditace není fatální

V reakci na dnešní vyjádření mluvčí ruské diplomacie Lagronová řekla, že stanovisko českého úřadu k neudělení akreditací dvěma ruským novinářům se nijak nemění. „Dotyčným to neznemožňuje, aby vykonávali svou profesi,“ poznamenala. Dlouhodobá akreditace opravňuje novináře ke vstupu na akce, které pořádá ministerstvo zahraničí.

I bez ní se ale novináři mohou účastnit jiných událostí. Podle Lagronové se například mohou dostat na akce úřadu vlády nebo Hradu - obě instituce prověřují novináře podle svých vlastních pravidel. Stejně tak si mohou domlouvat rozhovory.

Lagronová připustila, že akreditace může být podmínkou pro udělení dlouhodobého pobytu, avšak to v případě Kuranova a Sněgirjova není podstatné, protože v Česku již delší dobu žijí. Mluvčí dodala, že oba Rusové v Česku působili několik let, aniž by o registraci u ministerstva zahraničí žádali. „Vůbec to neznamená, že by měli být vyhoštěni,“ zdůraznila Lagronová.

Nezbytná odveta

„Samozřejmě podnikneme analogická opatření, odvetná opatření vůči novinářům této země (Česka). Není to naše volba,“ citovala RIA Novosti dnešní vyjádření ruské mluvčí. Přijetí podobných kroků vůči zahraničním novinářům je podle Zacharovové pro ruskou stranu „vždy velké rozčarování, protože práce ministerstva zahraničí je zaměřena právě na vydávání akreditací, nikoli na jejich odebírání“.

Ruské ministerstvo zahraničí před osmi dny proti neprodloužení akreditace Kuranovovi a Sněgirjovovi českými úřady důrazně protestovalo. „Tyto nevlídné kroky českých úřadů poškozují dvoustranné vztahy a jsou v rozporu s Prahou deklarovaným odhodláním respektovat principy svobody slova a práva novinářů. Důrazně protestujeme v souvislosti s nekonstruktivními akcemi Prahy, které samozřejmě nezůstanou bez odpovídající reakce,“ uvedlo v prohlášení zveřejněném na internetu.

Moskva může zrušit i čerstvé akreditace

Mluvčí českého velvyslanectví v Moskvě Vladimír Kadlec řekl, že ambasáda nemá žádné informace nad rámec toho, co Zacharovová řekla. Není tedy zatím jasné, proti komu ani kdy ruská strana odvetné kroky hodlá podniknout.

Jako stálí zpravodajové v Rusku nyní podle Kadlece pracují Miroslav Karas z České televize, Martin Dorazín z Českého rozhlasu a spolupracovník serveru Aktuálně.cz Jiří Just. Podle zdrojů ČTK mají Dorazín a Karas čerstvé ruské akreditace.

„Martin Dorazín je v současné době na dovolené. Před odletem mu byla akreditace v Rusku udělena. Úřady ale mají právo ji kdykoli zrušit. Podrobnosti budeme zjišťovat,“ řekl mluvčí ČRo Jiří Hošna.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!