Odveta za odsouzení Sencova: Kyjev chystá žalobu a černou listinu | E15.cz

Odveta za odsouzení Sencova: Kyjev chystá žalobu a černou listinu

Odveta za odsouzení Sencova: Kyjev chystá žalobu a černou listinu
Oleg Sencov
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ukrajina podá na Rusko čtvrtou žalobu u Evropského soudu pro lidská práva, a to kvůli upírání spravedlivého soudu ukrajinským občanům. Oznámil to premiér Arsenij Jaceňuk v souvislosti s úterním odsouzením ukrajinského filmového režiséra Olega Sencova ruským vojenským soudem na 20 let do vězení.

Šéf ukrajinské diplomacie Pavlo Klimkin v reakci na tento verdikt navrhl vytvořit černou listinu Rusů, kteří se podíleli na odsouzení Sencova a pronásledování ukrajinské důstojnice Nadije Savčenkové, obžalované v Rusku ze zavraždění dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny.

Ruský vojenský soud v úterý v Rostovu na Donu odsoudil ukrajinského režiséra na 20 let do vězení za údajnou přípravu teroristických akcí na anektovaném Krymu. Rozsudek vyvolalo bouři kritiky z Ukrajiny, Západu a i v samém Rusku.

u Evropského soudu pro lidská práva bude podána čtvrtá žaloba proti Ruské federaci

„Ukrajinská vláda přijala rozhodnutí, že bude u Evropského soudu pro lidská práva podána čtvrtá žaloba proti Ruské federaci. Je to žaloba Ukrajiny proti Rusku, jejíž součástí je i porušení práva na spravedlivý soud, konkrétně porušení práv pana Sencova a dalších ukrajinských občanů,“ řekl Jaceňuk během zasedání kabinetu. „Ukrajina žádá neprodleně přijmout tuto žalobu a postihnout Rusko za porušování norem mezinárodního práva,“ prohlásil.

„Měli bychom přejít k debatě o seznamu Sencov-Savčenková. Měl by to být konkrétní sankční seznam, jak tomu bylo v Magnitského případě,“ řekl v televizi šéf diplomacie Klimkin v narážce na případ ruského právníka zahraničního investičního fondu Sergeje Magnitského. Ten za dosud nevyjasněných okolností zahynul v ruské cele poté, co si stěžoval na zkorumpované hodnostáře z ministerstva vnitra. Spojené státy následně uvalily sankce na ruské policisty, soudce a další činitele zapletené do právníkovy podezřelé smrti a dalších případů porušování lidských práv.

Kdokoliv v Rusku, kdo je ve vztahu k těmto nespravedlnostem, se nesmí cítit v bezpečí

„Kdokoliv v Rusku, kdo je ve vztahu k těmto nespravedlnostem, se nesmí cítit v bezpečí. Budeme na tom pracovat,“ zdůraznil Klimkin. Bývalý polský disident, šéfredaktor listu Gazeta Wyborcza Adam Michnik v dnešním komentáři označil Sencovovo odsouzení do lágru za ostudu ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Rusko vždy mělo dvě tváře - ty, kteří věšeli, a ty, které věšeli za jejich boj za svobodu. Nyní se tato dvojtvářnost Ruska vrací se vší brutalitou,“ napsal Michnik. „Rusko posledních let mělo vůdce, kteří brány vězení otvírali a kteří je zavírali. K prvním patřil Michail Gorbačov a Boris Jelcin, k druhým patří Vladimir Putin. Putin vrací světu obraz odporné kremelské vlády plné ukrutností, podlosti a strachu,“ dodal a připomněl, že opoziční ruský list Novaja gazeta označil proces se Sencovem za „čistě stalinistický“. Za ukrajinského režiséra se postavili „nejlepší ruští občané“ i vynikající evropští umělci, připomněl Michnik.

„Tyto hlasy lidské důstojnosti a odporu proti krutosti umožňují alespoň na chvilku nadechnout se čerstvého vzduchu slušnosti. Jiné ovzduší dýchají důstojníci a agenti KGB, kteří dnes vládnou Rusku. Páchnou strachem z vlastního lidu. A v duchu chápou, že v tomto procesu vyhrál Sencov a Putin byl odsouzen,“ napsal Michnik v narážce na Putinovu minulost důstojníka komunistické tajné policie KGB.

Vedomosti: Den "krutosti a humanity" v ruských soudech

Za den „krutosti a humanity“ v ruských soudech označil úterek liberální listu Vedomosti: na jedné straně soud ve Vladimirské oblasti propustil na svobodu hlavní aktérku finančních machinací na ministerstvu obrany Jevgeniji Vasiljevovou, avšak totéž odmítl udělat soud v Tulské oblasti v případě protivládního demonstranta a vojenský soud odsoudil Sencova na 20 let.

„Tři verdikty padly ve stejnou dobu samozřejmě náhodně, ale tato shoda vypadá jako výsměšný vzkaz režimu společnosti: uděláme vše, co chceme, a vám se to bude líbit,“ napsal deník. Osvobození Vasiljevové podle něj představuje „plivanec do tváře těm, kdo doufali, že tento případ přeroste v systémový boj s korupcí ve vyšších vrstvách moci“. Sencovovo odsouzení má naopak „zastrašit lidi všemocností tajných služeb“.

Tyto případy podle listu Vedomosti vytvářejí obrázek, načrtnutý vlastnoručně režimem a ukazující společnosti, jaké „míry lhostejnosti k vlastní svévoli a cynismu dosáhl stát v Rusku“.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Největší nezávislý katalog českých firem