Odvrátí Cameron brexit? V jednání o „reformě“ EU prý velmi pokročil

Británie ve vyjednávání s Evropskou unií o určitém uvolnění svazků Londýna s Bruselem dosáhla velkého pokroku, ale ještě nedospěla do svého cíle. Na výročním zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) to řekl britský premiér David Cameron.

Britský premiér David Cameron
21.1.2016 15:43   |  

Podle jeho názoru je stále možné, že by se dohody mezi oběma stranami mohlo dosáhnout na únorovém summitu EU v Bruselu. A pokud bude nabídka unie dobrá, Londýn ji přijme, ujistil Cameron. Jestliže dohody dosaženo nebude, je prý ochoten čekat. Svým krajanům slíbil referendum o setrvání Británie v EU do konce roku 2017.

Anketa

Měla by Velká Británie vystoupit z EU?

Ano Ne

V anketě hlasovalo 862 čtenářů.

další ankety

Cameron, který v pátek navštíví Českou republiku, v Davosu zopakoval, že chce zajistit budoucnost Británie v „reformované“ EU. Změny se podle jeho představ mají týkat čtyř stěžejních bodů. Jednak chce změnu pravidel týkajících se migrace občanů EU do Británie a změnu výhod, které pro ně z toho vyplývají, jednak zakotvení opatření pro zvýšení konkurenceschopnosti EU do jejích základů.

Rovněž usiluje o to, aby Británie a další země mimo eurozónu nebyly diskriminovány 19 státy EU, které používají euro jako společnou měnu. A zároveň nechce, aby Británie byla součástí plánů „stále těsnější unie“.

Cameron v Davosu také vyzval finanční a podnikatelské kruhy, které vyzdvihují členství Británie v EU, aby svoje názory tlumočily britské veřejnosti už nyní a nečekaly až na to, až vypukne naplno kampaň před referendem.


Čtěte také:

Setrvání Británie v EU podporuje většina firem, ale méně než dřív

Odejde Británie z EU? Cameron s termínem referenda nespěchá

Tusk: EU chce vyhovět Británii, omezení pohybu osob je ale tabu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web