OECD varuje: Brexit by byl špatný pro světovou ekonomiku

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) varuje občany Velké Británie před možným brexitem, tedy odtržení od Evropské Unie. Catherine Mannová, hlavní ekonomka organizace, uvedla, že takový krok by znamenal trvalé následky.

Brexit
10.3.2016 17:48   |  

„Čtyřicet procent britského obchodu jde do Evropy. Země by byla postavena před tarify a obchodování bude tím pádem dražší,“ tvrdí Mannová s tím, že brexit by byl špatnou zprávou pro Británii, Evropu i světovou ekonomiku.

Ekonomka se tak ohradila proti slovům Borise Johnsona, londýnského starosty, který tvrdí, že dlouhodobé výhody převyšují hrozící krátkodobé ztráty. Mannová říká, že odpojení Británie by trvalo dva roky a za tu dobu může vniknout hodně nejistoty.

Británie by podle Mannové byla zasažena hlavně úbytkem zahraničních investic. Varuje, že potenciální investoři raději nasměrují prostředky do jiné velké země, která zůstane členem Evropské Unie.

OECD chystá vydání zprávy, ve které popíše veškeré dopady, které by brexit přinesl. Chce tak učinit ještě před konáním referenda, ve kterém budou Britové rozhodovat 23. června letošního roku.


Dále čtěte:

Brexit je hrozbou pro stabilitu, řekl šéf britské centrální banky

Hrozba brexitu pracovní trh neomezuje

Autor: Adam Štěpánek redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web