ONLINE: Návrh dohody s Británií je na dosah, říká Sobotka

aktualizováno Ani devět hodin po původně plánovaném termínu se všechny hlavy států a vlád Evropské unie v Bruselu nesešly. I večer tak pokračují jednání, na nichž se evropští státníci snaží dojednat návrh dohody o reformě vztahů Británie se zbytkem EU. Český premiér Bohuslav Sobotka se vpodvečer sešel s předsedou britské vlády Davidem Cameronem a další postup vyjednávání koordinoval i se zástupci visegrádské čtyřky.

 Předseda Evropské rady Donald Tusk, britský premiér David Cameron a ministerský předseda Řecka Alexis Tsipras
19.2.2016 21:01   |  

Po následné schůzce s šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem na twitteru Sobotka napsal, že návrh dohody je „konečně na cestě“. Také podle diplomatických zdrojů ČTK je nyní dohoda velmi blízko. „Chybí maličko, ale nesmí to nikdo rozhýbat,“ popsal situaci informovaný zdroj.

Prezidenti a premiéři zemí EU se na „anglické snídani“ měli sejít již v 11:00 SEČ. Ani poslední zmiňovaný odložený termín setkání, tedy 20:00 SEČ, ale nakonec neplatil. Nyní se spekuluje, že by se schůzka mohla uskutečnit ve 21:00 SEČ. Politici, kteří vpodvečer budovu Justus Lipsius opustili, se po osmé hodině začali vracet.

Prakticky celý dnešní den byl věnován snahám předsedy Evropské rady Donalda Tuska najít v sérii dvoustranných schůzek řešení čtyř hlavních sporných bodů v dokumentu, který by měl britská přání zohlednit. Jako premiér nynější předsednické země V4 se do jednání aktivně zapojil Sobotka. Skupině i dalším zemím vadí britská snaha co nejvíce omezit určité sociální dávky lidem, kteří na britský pracovní trh přicházejí z jiných zemí unie.

Na „bojové poradě“ se V4 sešla opět kolem 19:00 SEČ. Jen krátce předtím se Sobotka znovu setkal i s Cameronem, aby zrekapitulovali dosavadní jednání. „Návrh dohody zatím na stole není,“ uvedl tehdy na internetu český premiér.

Až do konce

Šéf summitů Tusk dává podle nejmenovaného unijního představitele jasně najevo, že je odhodlán jednání dotáhnout do konce. Také Cameron byl dopoledne odhodlaný vyjednávat dlouho. Důležitější než rychlost je podle něj kvalita uzavřeného kompromisu.

Spolu s problematikou řízení eurozóny, kde je hlavním Cameronovým oponentem Francie, jsou námitky V4 zřejmě hlavní dosud neuzavřenou otázkou. Naopak blízko vyřešení je podle diplomatů otázka interpretace slov o „stále těsnější unii“.

Kromě vztahu s Británií mají prezidenti a premiéři zemí EU dnes v plánu ještě jednat také o situaci v Sýrii a v Libyi.

Vpodvečer bruselský palác Justus Lipsius, kde se summit koná, opustili mimo jiné premiéři Slovenska, Řecka a Belgie. Německá kancléřka Angela Merkelová z budovy odešla pěšky. Anglickou snídani dnes sice nedostala, v centru Bruselu ale ochutnala proslulé belgické hranolky.

Dění na summitu sledujte v online přenosu:


Čtěte také:

Sobotka: Na summitu se snažíme aktivně dojít k dohodě s Británií

Martin Čaban: V4? Je na čase změnit značku

Summit V4: EU by měla podpořit ochranu hranic v Makedonii a Bulharsku

Česko chce záložní plán pro případ, že Turecko nezmírní příliv migrantů

Autor: čtk, vaj, paj

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web