Orbán: Maďarsko nechce být součástí protiruské koalice

Maďarsko nechce být zatahováno do mezinárodní protiruské koalice kvůli Ukrajině. Podle agentury MTI to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán, který v této souvislosti kromě jiného rovněž poznamenal, že sankce uvalené na Rusko nebudou na konci letošního prvního pololetí prodlouženy automaticky.

 Maďarský premiér Viktor Orbán
29.2.2016 14:32   |  

„Na konci první poloviny letošního roku lze očekávat vážnou diskusi v Evropské unii o naplňování minské dohody. Jinými slovy, nebude automatické prodloužení sankcí proti Rusku. A ať už bude naše rozhodnutí jakékoli, měla by mu předcházet rozvážná a objektivní analýza týkající minské dohody,“ řekl Orbán na setkání s maďarskými diplomaty v Budapešti.

Loňská dohoda z Minsku má zajistit příměří na východě Ukrajiny, kde se proti prozápadnímu ukrajinskému vedení v Kyjevě postavili proruští separatisté podněcovaní a podporovaní Moskvou. Ozbrojený konflikt, který vypukl v dubnu 2014 si už vyžádal na 9000 mrtvých.

Pragmatické přátelství

Maďarská vláda prosazuje „pragmatické přátelské“ vztahy s Ruskem, které mají zejména ekonomické pozadí. Mimo jiné umožnila ruskou účast na rozšíření maďarské jaderné elektrárny Paks a při návštěvě Orbána v Moskvě v polovině února bylo jedním z hlavních bodů prodloužení dlouhodobých kontraktů na dodávky ruského zemního plynu do konce roku 2019.

Maďarský premiér také znovu ostře odmítl hrozby omezení finančních prostředků z evropských fondů pro středoevropské země, které se odmítají podřídit povinným kvótám pro příjem migrantů. Tyto hrozby označil za „nepřijatelné“ a měly by podle něj být ignorovány. Dodal, že opovržení si zaslouží „několik lidí“, kteří „si myslí, že na jedné straně jsou ti, kteří na svém blahobytu tvrdě pracují“ a pak jsou tady ti „chudí, smolní“ Středoevropané, kterým se přenechává trocha peněz.


Čtěte také:

Orbán: Jsme připraveni postavit plot i u Rumunska a bránit celou délku hranice

Orbán: Maďarsko vetuje případné sankce EU vůči Polsku

Orbán vyzval ke stavbě plotu na hranicích Makedonie a Bulharska

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Shell omezil investice do fotovoltaiky. Musí prý zjistit, jak na ní vydělat

Ropná společnost Royal Dutch Shell omezí investice do solární energetiky, dokud nebude dostatečně zisková. Prohlásil to generální ředitel Ben van Beurden. Na jednání s akcionáři… více

Komerční prezentace
Mobilní web