Parlamenty v Německu a Nizozemsku schválily pomoc pro Řecko | E15.cz

Parlamenty v Německu a Nizozemsku schválily pomoc pro Řecko

Parlamenty v Německu a Nizozemsku schválily pomoc pro Řecko
Německá kancléřka Angela Merkelová v hloučku poslanců Spolkového sněmu po schválení dalších záchranného balíčku pro Řecko
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK, bru

Německý Spolkový sněm podle očekávání schválil nový záchranný balíček pro Řecko. Pro hlasovalo 454 z 585 přítomných poslanců. Atény by v rámci již třetího záchranného balíčku měly získat až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). Souhlas s programem vyslovil i nizozemský parlament. Nový postoj řecké vlády k reformám podle ministra financí Wolfganga Schäubleho dává naději, že balíček pomůže stabilizovat tamní ekonomiku.

Spolkový sněm záchranný balíček přijal i přes odpor značné části poslanců konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Poslanec Klaus-Peter Willsch se před hlasováním snažil přesvědčit co nejvíc svých kolegů, aby pomoc pro Řecko odmítli. „Když jsme dvakrát narazili hlavou do zdi, nemá smysl to zkoušet znovu a raději bychom se měli podívat, zda tu nejsou dveře. A těmi dveřmi je odchod Řecka z eurozóny,“ řekl.

Nakonec se proti záchrannému balíčku vyslovilo 63 z 311 poslanců CDU/CSU. Hlasování tak ukázalo, že ve straně Merkelové přibývá odpůrců poskytování další pomoci Řecku, při předchozím hlasování o podpoře Atén bylo proti 60 konzervativních zákonodárců. Proti vládnímu návrhu dnes hlasovali také poslanci Levice, podle nichž balíček nepomáhá řeckému obyvatelstvu, ale pouze zachraňuje tamní banky.

Většina poslanců ale vyslyšela ministra financí Wolfganga Schäubleho, který je žádal o schválení balíčku. Ministr před hlasováním prohlásil, že řecká vláda vedená levicovou stranou Syriza změnila svůj odmítavý postoj k reformám, a proto má poskytnutí další pomoci smysl. „Rozhodnutí o další pomoci pro Řecko není jednoduché. Jsou závažné důvody pro její poskytnutí, stejně jako jsou závažné důvody proti,“ řekl Schäuble.

Dělení koruny by mohlo být vzorem pro Řecko, radí německý poslanec

„Po zkušenostech z posledních měsíců a let samozřejmě není žádná záruka, že všechno bude fungovat. Pochyby jsou stále přípustné. Ale vzhledem k tomu, že řecký parlament už velkou část opatření schválil, by bylo nezodpovědné nevyužít šanci na nový začátek pro Řecko,“ dodal Schäuble.

Pro záchranný balíček hlasovala většina poslanců CDU/CSU, stejně jako kluby vládní sociální demokracie (SPD) a opozičních Zelených. „Tento program má novou kvalitu. Není fixován jen na úspory v rozpočtu, ale sází i na přestavbu státu, ekonomiky a společnosti,“ řekl předseda poslaneckého klubu SPD Thomas Oppermann.

Syriza má prý vůli reformy prosazovat

Důvodem ke schválení balíčku je podle něj i postoj Atén. „Poprvé od chvíle, kdy se (levicová strana) Syriza ujala vlády, máme dojem, že se o reformách jen nemluví, ale že je i vůle je prosadit,“ řekl Oppermann.

Zástupci Zelených nicméně před hlasováním zdůrazňovali, že nesouhlasí s politikou Merkelové a Schäubleho vůči Řecku a že záchranný balíček podporují jen proto, že nevidí jiný způsob, jak udržet Atény v eurozóně.

Atény se s mezinárodními věřiteli na podmínkách dalších úvěrů domluvily minulý týden, dohodu už schválily země eurozóny i řecký parlament. V rámci třetího záchranného programu by mělo Řecko během tří let získat až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

Souhlas s tím však musí vyslovit ještě několik národních parlamentů zemí platících eurem, například portugalský a finský. Před Německem a Nizozemskem už v úterý záchranný balík pro Řecko schválily parlamenty ve Španělsku, Rakousku a Estonsku.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!