Peking: Ustoupení od stavby Hinkley Point ohrozí investice Číny v Británii | E15.cz

Peking: Ustoupení od stavby Hinkley Point ohrozí investice Číny v Británii

Peking: Ustoupení od stavby Hinkley Point ohrozí investice Číny v Británii
9. srpna 2016 • 09:46
Neschválení projektu rozšíření jaderné elektrárny Hinkley Point britskou vládou by mohlo ohrozit vzájemné vztahy mezi Británií a Čínou. Napsal to dnes v listu Financial Times čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming. Podle dohody s britskou vládou se má na nákladech projektu za 18 miliard liber (570 miliard korun) podílet asi třetinou čínský partner.

Velvyslanec uvedl, že kvůli odkladu schválení projektu nastala v čínsko-britských vztazích „klíčová historická chvíle“. Vyjádřil naději, že Londýn zachová Číně dveře otevřené a britská vláda rozhodne o Hinkley Point co nejdříve.

Financial Times s odvoláním na čínské činitele uvedl, že zrušení projektu by mělo zřejmě negativní dopad i na další plánované čínské investice v Británii. Hinkley Point je pro Čínu zejména klíčem k tomu, zda se bude v Británii angažovat v dalších projektech jaderné energetiky.

Nová britská vláda na konci července překvapivě oznámila, že nechá znovu přezkoumat projekt výstavby dvou nových jaderných reaktorů v Hinkley Point, které má postavit francouzská firma EDF. Rozhodnutí se čeká nejdříve na podzim. Vedení EDF přitom těsně předtím rozhodlo, že firma do projektu půjde.

Projekt byl poprvé oznámen v roce 2007. Termín uvedení do provozu ale byl od té doby několikrát odložen kvůli regulačním překážkám, jaderné havárii ve Fukušimě a zhoršení finanční situace EDF. Podle loňské dohody má čínská státní společnost China General Nuclear (CGN) investovat do projektu šest miliard liber a získat v něm třetinový podíl.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením