Pentagon navrhuje úder na Islámský stát v Libyi

Zatím nejpropracovanější materiál Pentagonu zaměřený na Libyi počítá s leteckými údery na výcvikové tábory IS, jeho velitelská centra, sklady munice a podobné cíle. Autoři návrhu vytipovali 30 až 40 objektů ve čtyřech oblastech země.

 boje v Libyi
9.3.2016 7:26   |  

Cílem operace je islamistickou organizaci naprosto ochromit a umožnit Západem podporovaným milicím, aby zaútočily po zemi. Jejich postup by pak mohly podle návrhu podporovat bombardéry. Americké ministerstvo obrany odhaduje, že se počet bojovníků IS v Libyi od loňského podzimu zdvojnásobil na zhruba 6500 mužů.

Návrh armádních špiček ale vyvolal u některých amerických politiků údiv a znepokojení. Podle kritiků například z ministerstva vnitra hrozí, že by operace mohla ohrozit snahy OSN o sjednocení roztříštěných politických frakcí a vytvoření jednotné vlády. Deník The New York Times upozorňuje, že situace v Libyi vyžaduje citlivý a vyvážený přístup, který by neohrozil křehké snahy o politické sjednocení, ale zároveň neposkytl IS čas a příležitost upevnit svou pozici natolik, že by bylo nemožné jej za stávajících podmínek porazit.

Čerstvé návrhy Pentagonu přicházejí v době, kdy se vynořuje stále více zpráv o působení britských, francouzských a také italských zvláštních jednotek v zemi. Ty už řadu měsíců provádějí průzkumné akce a pravděpodobně i poskytují taktické rady libyjským jednotkám, jež považují za důvěryhodné.

Vojenských operací se však podle médií cizinci nezúčastní. Ty povedou jednotky libyjského generála Chalífy Haftara, který podporuje mezinárodně uznávanou vládu v Tobrúku. Nasazeny by mohly být i milice Fadžr Libya, které jsou ozbrojenou silou vlády v Tripolisu a které se podílely na svržení režimu Muammara Kaddáfího.


Čtěte také:

Valls: Islámský stát musíme zničit v Sýrii a Iráku, ale i v Libyi

Pentagon má prý plán, jak porazit Islámský stát v Sýrii a Iráku

Marian Hronek Autor: Marian Hronek editor E15 a E15 weekly

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web