Podlézání českému obchodu nepomáhá, tvrdí Schwarzenberg

V koncepci české zahraniční politiky je příliš preferována ekonomická diplomacie na úkor boje za lidská práva. Shodli se na tom dnes předsedové opozičních ODS a TOP 09 Petr Fiala a Karel Schwarzenberg s vládními europoslanci Pavlem Teličkou (ANO) a Pavlem Svobodou (KDU-ČSL) na diskusním panelu pořádaném v rámci konference Forum 2000. Oba opoziční politici rovněž uvedli, že exportní výsledky primárně nezávisí na tom, zda se představitelé země chovají vstřícně k nějakému režimu.

 Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg
14.9.2015 19:37   |  

„Myslím, že jsme opustili zásadu, že boj za lidská práva je prioritou diplomacie,“ uvedl bývalý ministr zahraničí Schwarzenberg na akci nazvané Role lidských práv v EU a česká zahraniční politika. „Není pravda, že vlezdoprdelství pomáhá českému obchodu,“ dodal.

Jako příklad uvedl strmý nárůst zahraničního obchodu s Čínou za jeho působení ve funkci ministra zahraničí, kdy si pokud jde o doržování lidských práv v Číně prý nebral servítky. „Číňané vybírají podle kvality a podle toho, jak jsme schopni se přizpůsobit čínským požadavkům,“ uvedl Schwarzenberg.

Také podle Fialy u určitého typu režimu poklonkování nepomůže, protože obchodní zájmy se řídí jinými věcmi. „Při návštěvách je možné se chovat důstojně, vyhnout se excesům, jaké dělá prezident (Miloš) Zeman,“ uvedl Fiala s odkazem na nedávnou účast prezidenta na vojenské přehlídce v Číně. Podle něj též v kritice Zemanovy cesty do Pekingu zapadla cesta ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Íránu. „V Íránu se každý rok popravuje nejvíce lidí na světě z politických důvodů,“ uvedl Fiala.


Čtěte rozhovor s Karlem Schwarzenbergem: Řveme, jako by nám uprchlíci řezali krky


Schwarzenberg: Ministr si cesty vybírat nemůže, prezident ano

Na několik stovek popravených v Íránu od začátku roku upozornil v souvislosti se Zaorálkovou nedávnou cestou do Íránu i europoslanec Telička. Šéfa české diplomacie se naopak zastal exministr Schwarzenberg, podle něhož si ministr zahraničí obecně moc partnery vybírat nemůže a je rozdíl mezi návštěvou ministra zahraničí a návštěvou hlavy státu. Podle Schwarzenberga tak bylo oprávněné vzhledem ke změnám, které se dějí (jaderná dohoda mezinárodních mocností s Íránem), do Teheránu zavítat.

Telička během diskuse oznámil, že ve čtvrtek odlétá do Ázerbájdžánu a je prý zvědav, s jakou bilancí schůzek dokončí týž den svou návštěvu prezident Zeman. Telička se do bývalé sovětské republiky chystá z vlastní iniciativy a na programu má nejrůznější témata, včetně lidských práv. Konkrétní itinerář ale odmítl specifikovat.


Čtěte také:

Kvůli migrantům je u hranic s Rakouskem navíc 200 policistů

Tisíce německých vojáků jsou kvůli vlně migrantů v pohotovosti

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

V rámci pražské MHD dnes začaly platit změny v provozu tramvají. V Praze změní trasu devět tramvajových linek, přibudou tři nové a 12 linek zůstane beze změny. Náklady na provoz… více

Mobilní web