Pokud Írán poruší jadernou dohodu, budeme jednat, uklidňoval Biden v Izraeli

Jestliže Írán poruší podmínky jaderné dohody, budeme jednat, ujistil americký viceprezident Joe Biden po jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Bidenovo varování přišlo nedlouho poté, co Teherán oznámil zkoušku dvou balistických raket, které měly na sobě v hebrejštině napsáno "Izrael musí být zničen", poznamenala agentura AP. USA chtějí, aby se nejnovějším íránským testem zabývala Rada bezpečnosti OSN.

 Šimon Perez a Joe Biden
9.3.2016 13:24   |  

Izrael byl vždy ostře proti uzavření jaderné dohody s Teheránem, která přinesla zrušení některých hospodářských sankcí. Premiér Netanjahu již loni v létě varoval, že po uzavření dohody s Teheránem se svět stává „daleko nebezpečnějším“.

Biden se snažil Izraelce uklidnit a zmírnit jejich obavy. Uvedl, že „Írán s jadernými zbraněmi představuje hrozbu pro Izrael, celý region i pro Spojené státy“. „Jestliže dohodu poruší, budeme jednat,“ dodal.

Netanjahu krátce před návštěvou nazval Bidena „přítelem“ a prohlásil, že jeho cesta je důkazem blízkých vztahů obou zemí. Biden byl v Izraeli na oficiální návštěvě naposledy v roce 2010, tehdy však její atmosféru negativně poznamenalo oznámení izraelské vlády, že zahájí výstavbu nových bytů v židovských osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu.


Čtěte také:

Izrael: Dohoda s Íránem je nebezpečná, Teherán chce stále atomovou bombu

Velmoci se dohodly s Íránem na jaderném programu

Izrael prý vymění mlčení o íránském jaderném programu za zbraně

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web