Pokud Írán poruší jadernou dohodu, budeme jednat, uklidňoval Biden v Izraeli

Jestliže Írán poruší podmínky jaderné dohody, budeme jednat, ujistil americký viceprezident Joe Biden po jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Bidenovo varování přišlo nedlouho poté, co Teherán oznámil zkoušku dvou balistických raket, které měly na sobě v hebrejštině napsáno "Izrael musí být zničen", poznamenala agentura AP. USA chtějí, aby se nejnovějším íránským testem zabývala Rada bezpečnosti OSN.

 Šimon Perez a Joe Biden
9.3.2016 13:24   |  

Izrael byl vždy ostře proti uzavření jaderné dohody s Teheránem, která přinesla zrušení některých hospodářských sankcí. Premiér Netanjahu již loni v létě varoval, že po uzavření dohody s Teheránem se svět stává „daleko nebezpečnějším“.

Biden se snažil Izraelce uklidnit a zmírnit jejich obavy. Uvedl, že „Írán s jadernými zbraněmi představuje hrozbu pro Izrael, celý region i pro Spojené státy“. „Jestliže dohodu poruší, budeme jednat,“ dodal.

Netanjahu krátce před návštěvou nazval Bidena „přítelem“ a prohlásil, že jeho cesta je důkazem blízkých vztahů obou zemí. Biden byl v Izraeli na oficiální návštěvě naposledy v roce 2010, tehdy však její atmosféru negativně poznamenalo oznámení izraelské vlády, že zahájí výstavbu nových bytů v židovských osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu.


Čtěte také:

Izrael: Dohoda s Íránem je nebezpečná, Teherán chce stále atomovou bombu

Velmoci se dohodly s Íránem na jaderném programu

Izrael prý vymění mlčení o íránském jaderném programu za zbraně

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Život mimo EU nebude tak růžový, řekl britský ministr. Zvýší daně

Británie bude muset zvýšit daně a omezit státní výdaje, aby se vypořádala s hospodářskými následky svého rozhodnutí opustit Evropskou unii. V rozhovoru na rozhlasové stanici BBC… více

Komerční prezentace
Mobilní web