Pokud Írán poruší jadernou dohodu, budeme jednat, uklidňoval Biden v Izraeli | E15.cz

Pokud Írán poruší jadernou dohodu, budeme jednat, uklidňoval Biden v Izraeli

Pokud Írán poruší jadernou dohodu, budeme jednat, uklidňoval Biden v Izraeli
9. března 2016 • 13:24
Jestliže Írán poruší podmínky jaderné dohody, budeme jednat, ujistil americký viceprezident Joe Biden po jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Bidenovo varování přišlo nedlouho poté, co Teherán oznámil zkoušku dvou balistických raket, které měly na sobě v hebrejštině napsáno "Izrael musí být zničen", poznamenala agentura AP. USA chtějí, aby se nejnovějším íránským testem zabývala Rada bezpečnosti OSN.

Izrael byl vždy ostře proti uzavření jaderné dohody s Teheránem, která přinesla zrušení některých hospodářských sankcí. Premiér Netanjahu již loni v létě varoval, že po uzavření dohody s Teheránem se svět stává „daleko nebezpečnějším“.

Biden se snažil Izraelce uklidnit a zmírnit jejich obavy. Uvedl, že „Írán s jadernými zbraněmi představuje hrozbu pro Izrael, celý region i pro Spojené státy“. „Jestliže dohodu poruší, budeme jednat,“ dodal.

Netanjahu krátce před návštěvou nazval Bidena „přítelem“ a prohlásil, že jeho cesta je důkazem blízkých vztahů obou zemí. Biden byl v Izraeli na oficiální návštěvě naposledy v roce 2010, tehdy však její atmosféru negativně poznamenalo oznámení izraelské vlády, že zahájí výstavbu nových bytů v židovských osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením
  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí