Politikou znechucení Slováci upínají naděje k populistům | E15.cz

Politikou znechucení Slováci upínají naděje k populistům

Politikou znechucení Slováci upínají naděje k populistům
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavla Palaščáková

Čerstvý průzkum naznačuje, že březnové volby by mohly podstatně změnit slovenskou politickou scénu. Včera zveřejněné šetření agentury Focus dává za pravdu předpokladu politologů, že z korupční kauzy Gorila by mohly nejvíce těžit mimoparlamentní strany. Tato uskupení ale mají vážné nepřátele, kteří mohou jejich tažení k úspěchu zbrzdit – nestabilitu a nečitelnost.

Senzací průzkumu jsou Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti sdružené kolem Igora Matoviče. Poskočili na třetí místo, ve 150členném parlamentu by získali šestnáct křesel. Sonda však ještě neodráží současnou krizi uvnitř hnutí, která může vést k opětovnému odlivu voličů.

Hned za Matovičem, ještě před SDKU-DS, se umístilo uskupení 99%. Jde o občanskou iniciativu, která vytáhla do voleb se sloganem, že politici musí sloužit 99 procentům občanů, nejen skupině vyvolených. Z programu je patrné, že subjekt slibuje všechno všem. „Na 99% je zřejmé, že především tato malá strana stojí za organizováním protestů Gorila, o čemž nás mohou přesvědčit i její bilboardy,“ řekl deníku Sme politolog Michal Horský.

Preference slovenských politických stranPreference slovenských politických stranAutor: e15

Nelichotivý je průzkum hlavně pro SDKU-DS, která nejenže s KDH prohrává boj o nejsilnější pravicovou stranu, ale měla by i týž počet poslanců jako dva zbývající partneři z dosavadní vlády. Partaj už před minulými volbami skandály opředeného Mikuláše Dzurindy by se stejně jako Svoboda a Solidarita a Most-Híd musela spokojit s jedenácti křesly. Ve všech třech případech je to méně, a v prvních dvou dokonce podstatně, než kolik strany získaly minule. Z šetření se může radovat KDH, které si oproti volbám polepšilo o čtyři mandáty – získalo by jich devatenáct.

Jasnou jedničkou zůstává Smer-SD Roberta Fica. Oproti předchozímu měsíci mu ale klesly preference, za nynějšího rozložení sil by nemohl sám vládnout. Sociální demokracie na to přitom zřejmě sázela, o čemž svědčí Ficovy výroky, že nese odpovědnost za celou opozici. I tak ale může být její lídr klidný. Aby vznikl kabinet bez něj, musely by se spojit všechny další partaje.

Spekuluje se, že Fico by mohl zlákat ke spolupráci KDH či Most-Híd. Někteří odborníci ale sondu nepřeceňují. Podle nich je možné, že zažité strany na poslední chvíli rozpoutají kampaň a podaří se jim ztracené pozice alespoň částečně dobýt zpět.

Političtí soupeři na SlovenskuPolitičtí soupeři na SlovenskuAutor: e15
Političtí soupeři na SlovenskuPolitičtí soupeři na SlovenskuAutor: e15

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!