Polská vláda váhá s nákupem raket Patriot. Zvažuje i systém firmy Lockheed

Polská konzervativní vláda, která nastoupila k moci po říjnových volbách, přehodnocuje nákupy pro armádu zamýšlené předchozím kabinetem, který vedla nyní opoziční Občanská platforma (PO). Naznačil to dnes náměstek ministra obrany Bartosz Kownacki, zejména pokud jde o nákup amerických raket Patriot firmy Raytheon.

Americké rakety Patriot v Polsku
11.2.2016 19:58   |  

Varšava loni v dubnu v reakci na ruskou vojenskou expanzi na Ukrajině zveřejnila plán koupit osm baterií amerického systému protiletecké obrany středního doletu a protiraketový radar v přepočtu za zhruba pět miliard dolarů (120 miliard korun). Smlouva měla být podepsána letos a první dvě baterie mělo Polsko dostat v roce 2019.

Po volebním vítězství konzervativní strany Právo a spravedlnosti (PiS) ale nová vláda vyjádřila pochybnosti nad cenou zamýšleného kontraktu, nad časovým rozvrhem dodávek a nad rozsahem americké spolupráce s polským průmyslem.

„Není vyloučeno, že vláda (USA) zastaví vývoj (Patriotů) a že pak nastoupí nějaká nová technologie,“ uvedl Kownacki v rozhovoru zveřejněném dnes deníkem Gazeta Polska Codziennie. „Za této situace je cena nabízená Raytheonem nepřijatelná,“ dodal.

Přístup k technologiím

Polská vláda kromě toho podle náměstka ministra obrany dohodu nepodepíše, pokud Washington neumožní přístup k určitým vojenským technologiím, které Varšava „považuje za cenné“ pro svůj vojenský průmysl. To by se však mohlo ukázat jako velká překážka, a tak Polsko musí zvážit další možnosti, poznamenal Kownacki.

„Prozatím je systém Patriot ve hře první,“ řekl. „Je (ale) zřejmé, že po celou dobu musíme myslet i na jiné možnosti, jako je například (obranný raketový systém) MEADS společnosti Lockheed Martin,“ upozornil. Dodal, že konečné rozhodnutí o obranném raketovém systému by polská vláda chtěla přijmout před červencovým summitem Severoatlantické aliance, který se bude konat ve Varšavě.


Čtěte také:

Poláci dostanou tři tisíce měsíčně na dítě. Výjimkou budou prvorození

Polská ekonomika loni zrychlila růst na 3,6 procenta

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web