Polsko se chce připojit k zemím, které mají Ukrajině přinést mír | E15.cz

Polsko se chce připojit k zemím, které mají Ukrajině přinést mír

Polsko se chce připojit k zemím, které mají Ukrajině přinést mír
Separatisté útočí na vládní vojska
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Nový polský prezident Andrzej Duda navrhl rozšířit okruh evropských států, které se snaží zprostředkovat mír na východě Ukrajiny. Dosavadní čtveřici zemí, tedy Ukrajinu, Rusko, Francii a Německo, by podle polského prezidenta měly doplnit i ukrajinští sousedé včetně Polska.

Mírové urovnání sporu mezi Kyjevem a donbaskými separatisty se snaží zprostředkovat takzvaná normandská čtyřka, kterou tvoří Rusko, Ukrajina, Německo a Francie. Volné sdružení států vzniklo loni ve Francii při oslavách 70. výročí vylodění spojenců v Normandii. Nejvyšší představitelé těchto zemí se letos v únoru v běloruském Minsku osobně zasadili za uzavření dohody o příměří a politickém řešení donbaské krize.

Prezident Duda by chtěl formát rozhovorů rozšířit, uvedla agentura Unian. Porošenkovi prý v pátečním telefonátu řekl, že „mírových rozhovorů by se měly účastnit nejsilnější evropské mocnosti, ale i ukrajinští sousedé včetně Polska“. Svůj návrh chce Duda projednat s Porošenkem na polsko-ukrajinském summitu, který se podle ukrajinské agentury připravuje.

Dudovu iniciativu dnes šmahem odmítli východoukrajinští povstalci. Rozšíření normandské čtyřky by prý k řešení ukrajinské krize nijak nepřispělo a mír by nepřiblížilo. Polsko kromě toho není nic než americký satelit a Duda si chce zadarmo přivlastnit vavříny mírotvorce, řekl ruské agentuře TASS zmocněnec doněckých povstalců Denis Pušilin. Polsko patří k zemím, které po ruské anexi Krymu a vypuknutí konfliktu na východě Ukrajiny dávají najevo, že se cítí zvlášť ohroženi rozpínavostí Moskvy.

Rusko je historicky polským rivalem. V rozhovoru pro list Financial Times Duda nedávno prohlásil, že NATO k Polsku přistupuje spíše jako k "nárazníkové zóně", než jako k plnoprávnému členu aliance ohroženému sílícím Ruskem.

Na východě Ukrajiny roste napětí, zahynuli další tři lidé

Konflikt na Ukrajině má mezitím nové oběti. Tři lidé zahynuli za posledních 24 hodin v Donbasu při ostřelování Doněcku a nedalekého města Horlivka. Oznámila to ukrajinská média s odvoláním na informace armády a separatistů. Obě strany se vzájemně obviňují z odpovědnosti za rostoucí napětí, které Kyjev označuje za nejvyhrocenější od podpisu únorových mírových dohod.

Dva civilisté byli zabiti a dva vojáci zraněni při útoku povstalců na obce v okolí doněckého letiště, které jsou pod kontrolou ukrajinské armády. Mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko novinářům sdělil, že povstalci pálí ze všech druhů zbraní včetně těžké výzbroje, která měla být z fronty odsunuta. Nasazeny jsou tanky, děla, minomety a raketomety, řekl Lysenko.

Povstalecká agentura DAN dnes ohlásila útok ukrajinské armády na průmyslové středisko Horlivka, kde byl údajně usmrcen jeden civilista a tři další byli zraněni. Bojuje se i u přístavu Mariupol na jihu Doněcké oblasti. Ozbrojené srážky na východě Ukrajiny si od loňského dubna vyžádaly přes 6800 obětí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!