Polský parlament schválil zákon o policejním dohledu

Polský parlament schválil nový zákon, který rozšiřuje možnosti policejního dohledu a získávání informací ze sledování elektronické komunikace. Informovala o tom agentura DPA. Opozice zákon kritizuje, protože podle ní nové policejní pravomoci mohou ohrozit právo občanů na soukromí. Poslanci zákon podle očekávání schválili hladce, protože vládní konzervativci ze strany Právo a spravedlnost (PiS) disponují v Sejmu většinou.

 Plenární síň polského sejmu
15.1.2016 15:23   |  

Pro zvedlo ruku 234 zákonodárců, proti jich bylo 213. Než nová norma vstoupí v platnost, musí ji odsouhlasit ještě horní komora a prezident.

Zákon rozšiřuje možnosti policie při sledování komunikace mezi podezřelými osobami, zároveň ale bude schvalování odposlechů a dalších sledovacích aktivit podléhat přísnější kontrole soudů, uvedla agentura AP. Opozice se pokoušela prosadit některé pozměňovací návrhy a dopady zákona zmírnit, aby tak mohli být před policejním sledováním lépe chráněni například lékaři s ohledem na lékařské tajemství, novináři tající své zdroje či advokáti s povinností mlčenlivosti. Vládní poslanci to ale odmítli, a tak pro policejní vyšetřovatele zůstane nedotknutelné pouze zpovědní tajemství a komunikace s obhájci.

Nová polská konzervativní vláda vznikla po přesvědčivém vítězství PiS v loňských podzimních volbách. Díky většině v obou komorách parlamentu konzervativci rychle schválili některé změny v zákonech, které se týkají především ústavního soudu a veřejnoprávních médií. Opozice vládu obvinila, že si těmito kroky snaží upevnit moc v justici a ve sdělovacích prostředcích.

Evropská komise ve středu oznámila, že zahájila proces sledování stavu právního státu v Polsku, jehož cílem je po kontroverzních krocích kabinetu zhodnotit aktuální situaci v zemi. Je to vůbec poprvé od jeho ustavení v roce 2014, co se komise rozhodla tento mechanismus uplatnit. Teoreticky může vést až k omezení hlasovacích práv Polska v unii.


Čtěte také:

Nová vláda v Polsku demokracii neohrozí

Musíme změnit „svět cyklistů a vegetariánů“, prohlásil polský ministr

Polsko připouští omezení volného pohybu osob. Výměnou za více vojáků NATO

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web