Polský parlament schválil zákon o policejním dohledu

Polský parlament schválil nový zákon, který rozšiřuje možnosti policejního dohledu a získávání informací ze sledování elektronické komunikace. Informovala o tom agentura DPA. Opozice zákon kritizuje, protože podle ní nové policejní pravomoci mohou ohrozit právo občanů na soukromí. Poslanci zákon podle očekávání schválili hladce, protože vládní konzervativci ze strany Právo a spravedlnost (PiS) disponují v Sejmu většinou.

 Plenární síň polského sejmu
15.1.2016 15:23   |  

Pro zvedlo ruku 234 zákonodárců, proti jich bylo 213. Než nová norma vstoupí v platnost, musí ji odsouhlasit ještě horní komora a prezident.

Zákon rozšiřuje možnosti policie při sledování komunikace mezi podezřelými osobami, zároveň ale bude schvalování odposlechů a dalších sledovacích aktivit podléhat přísnější kontrole soudů, uvedla agentura AP. Opozice se pokoušela prosadit některé pozměňovací návrhy a dopady zákona zmírnit, aby tak mohli být před policejním sledováním lépe chráněni například lékaři s ohledem na lékařské tajemství, novináři tající své zdroje či advokáti s povinností mlčenlivosti. Vládní poslanci to ale odmítli, a tak pro policejní vyšetřovatele zůstane nedotknutelné pouze zpovědní tajemství a komunikace s obhájci.

Nová polská konzervativní vláda vznikla po přesvědčivém vítězství PiS v loňských podzimních volbách. Díky většině v obou komorách parlamentu konzervativci rychle schválili některé změny v zákonech, které se týkají především ústavního soudu a veřejnoprávních médií. Opozice vládu obvinila, že si těmito kroky snaží upevnit moc v justici a ve sdělovacích prostředcích.

Evropská komise ve středu oznámila, že zahájila proces sledování stavu právního státu v Polsku, jehož cílem je po kontroverzních krocích kabinetu zhodnotit aktuální situaci v zemi. Je to vůbec poprvé od jeho ustavení v roce 2014, co se komise rozhodla tento mechanismus uplatnit. Teoreticky může vést až k omezení hlasovacích práv Polska v unii.


Čtěte také:

Nová vláda v Polsku demokracii neohrozí

Musíme změnit „svět cyklistů a vegetariánů“, prohlásil polský ministr

Polsko připouští omezení volného pohybu osob. Výměnou za více vojáků NATO

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web