Polští konzervativci obsadili televizi, povede ji bývalý náměstek

aktualizováno Polský ministr státního pokladu jmenoval novým šéfem veřejnoprávní televize dosavadního náměstka ministra kultury Jacka Kurského. Vládnoucí konzervativci rozhodli rovněž o obsazení místa ředitelky polského rozhlasu, kterou se stane novinářka Barbara Stanislawczyková. Kabinet přikročil k výměně na vedoucích pozicích v dosud na vládě nezávislých médiích den poté, co prezident podepsal široce kritizovanou novelu mediálního zákona.

Nový ředitel polské veřejnoprávní televize Jacek Kurski
8.1.2016 16:20   |  

Nová norma, kvůli níž se bude právní situací v Polsku příští týden zabývat Evropská komise, pravomoc jmenovat vedení a členy dozorčích rad veřejnoprávní televize a rozhlasu svěřuje ministrovi státního pokladu. Až dosud přitom byla tato místa obsazována na základě veřejných konkurzů.

Kurski je bývalým poslancem vládní konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), který loni pomáhal s prezidentskou kampaní tehdejšímu členovi této strany Andrzeji Dudovi. Po říjnovém jasném vítězství PiS v parlamentních volbách mu připadla funkce náměstka ministra kultury odpovědného za veřejnoprávní média.

„Jacek Kurski dokonale zná a chápe média. Je to člověk, který ví, jak musí média fungovat, aby zaručila všem Polákům přístup k objektivním a spolehlivým informacím o politickém dění,“ komentoval výběr politicky vyhraněného kandidáta ministr Dawid Jackiewicz.

Zatímco podle PiS Kurski přispěje ke kvalitnější a vyváženější podobě programu, polská opozice tvrdí, že vláda bude prostřednictvím nového vedení televizi fakticky ovládat. „Těžko najít méně vyhraněného politika PiS, který by měl vést televizi. O jakékoli apolitičnosti nemůže být ani řeč,“ komentoval jmenování šéf opoziční lidové strany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Chtěl bych, aby to, co je v Polské televizi dobré, zůstalo, a to špatné bylo změněno

Do pozice ředitelky rozhlasu jmenoval ministr novinářku a bývalou šéfredaktorku společenského měsíčníku Sukces Barbaru Stanislawczykovou.

Kurski dnes prohlásil, že nehodlá televizi od základu měnit, neboť v ní pracuje řada profesionálů. „Chtěl bych, aby to, co je v Polské televizi dobré, zůstalo, a to špatné bylo změněno,“ řekl čerstvě jmenovaný ředitel novinářům.

Noví šéfové by měli vést mediální organizace nejméně do doby, než začne platit další chystaný mediální zákon, který má podle plánů PiS změnit fungování veřejnoprávních médií mnohem výrazněji.

Z veřejnoprávní televize, rozhlasu, agentury PAP i 17 regionálních rozhlasových stanic se podle připraveného návrhu stanou státní podniky. Všem jejich zaměstnancům skončí smlouvy a o jejich obnově rozhodne nové vedení. To jmenuje nově vytvořená Rada národních médií, o jejímž složení bude rozhodovat parlament a prezident.


Čtěte také:

Musíme změnit „svět cyklistů a vegetariánů“, prohlásil polský ministr

Polsko připouští omezení volného pohybu osob. Výměnou za více vojáků NATO

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web