Pomalé naplňování minských dohod může vyostřit konflikt, varuje Steinmeier

Čím déle potrvá naplnění dohody z Minsku, tím větší je riziko, že se konflikt na východě Ukrajiny znovu vyostří, řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Klíčové pro další uvolnění situace podle něj je co nejrychleji uskutečnit transparentní volby na území ovládaném separatisty.

 Donbas
19.1.2016 13:10   |  

„Když se uskuteční volby, otevře se perspektiva trvalého uklidnění konfliktu. Problém však je, že čím déle se táhne naplnění jednotlivých kroků dohody z Minsku, tím víc jsou lidé na obou stranách netrpěliví a roste hrozba nové eskalace,“ řekl Steinmeier.

„Pro volby potřebujeme jisté bezpečnostní podmínky, vzhledem k vývoji posledních týdnů ale věřím, že se je podaří vytvořit,“ uvedl ministr.

Nutné je podle něj také přijetí volebního zákona, což se zatím nepodařilo. „Už šest týdnů usilujeme v bilaterálních jednáních i v pracovních skupinách pro mírový proces o odstranění sporných bodů, aby obě strany mohly dojít ke kompromisu (o podobě zákona),“ řekl.

Steinmeier kritizoval skutečnost, že pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) stále nemají neomezený přístup na všechna území ovládaná proruskými separatisty. „Co se týká možností přístupu pro pozorovatele OBSE, zatím zaostáváme za dohodou z Minsku. Ale i ukrajinská vláda říká, že v posledních týdnech se zlepšily možnosti OBSE vstupovat na území ovládané separatisty,“ uvedl však.


Čtěte také:

Letošní prioritou je návrat Donbasu do Ukrajiny, prohlásil Porošenko

Povstalci odmítají inspekci OSN v Donbasu, šlo by prý o narušení dohody

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web