Pomoc Řecku prošla ve třech zemích, klíčové bude hlasování v Německu | E15.cz

Pomoc Řecku prošla ve třech zemích, klíčové bude hlasování v Německu

Pomoc Řecku prošla ve třech zemích, klíčové bude hlasování v Německu
Estonský parlament
• 
ZDROJ: via Flickr CC BY SA 2.0: Bernt Rostad

ČTK
paj

Nový záchranný program pro Řecko překonal další překážky na cestě ke své realizaci. Finanční pomoc této zadlužené jihoevropské zemi dnes totiž schválily parlamenty v Estonsku, Španělsku a Rakousku. Klíčové hlasování ale připadá až na středu, kdy bude o pomoci rozhodovat Německo.

V Estonsku, kde má koaliční vláda Taaviho Roivase ve sněmovně většinu, hlasovalo pro třetí záchranný balík 50 poslanců, 37 bylo proti a šest zákonodárců se zdrželo. Mezi těmi, kdo hlasovali proti, byl podle estonských médií jeden vládní poslanec. Dalších pět koaličních poslanců bylo i mezi těmi zákonodárci, kteří se zdrželi hlasování.

Těsný výsledek ovlivnila vlastní bolestivá úsporná opatření, jimiž si Estonsko v posledních letech prošlo. Posílání dalších peněz na jih Evropy tak není příliš populární.

Ve Španělsku hlasovalo pro finanční pomoc Řecku 297 poslanců, proti bylo 20 a pět se zdrželo. Premiér Mariano Rajoy parlament o souhlas požádal už v červenci, a to přesto, že podle zákona se sněmovna k dohodě o Řecku vyjadřovat nemusela.

V Rakousku se k záchrannému programu vyslovovala pouze osmnáctičlenná stálá komise pro Evropský stabilizační mechanismus (ESM), která pomoc Řecku schválila. Athény se s mezinárodními věřiteli na podmínkách dalších úvěrů domluvily minulý týden, dohodu už schválily země eurozóny i řecký parlament.

V rámci třetího záchranného programu by mělo Řecko během tří let získat až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). Souhlas s tím však musí vyslovit ještě několik národních parlamentů zemí platících eurem, například portugalský a německý.

Autor: ČTK, paj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!